Kürtçe Haberleri

Kürtçe Haberleri

Siirt’te Doktorlar Gazze İçin Kürtçe ve Arapça Hazırladıkları Dövizlerle 'Sessiz Yürüyüş' Düzenledi 

Siirt’te görevli doktorlar İsrail’in Gazze'ye yönelik saldırılarına tepki göstermek amacıyla "sessiz yürüyüş" düzenledi.

Bayern Münih-Galatasaray maçına Amedspor pankartı damga vurdu!

Bayern Münih taraftarı, Galatasaray maçında ''Amedspor'un deplasman yasakları kaldırılsın'' pankartı açtı. Amedspor ile kulübün taraftar grubu Barikat, Bayern Münih taraftarına Almanca ve Kürtçe teşekkür etti.

Kürtçe öğretmeni, Kürtçe şehir ismi öğrettiği için hedef oldu

Malabadi köyündeki orta okulun tek Kürtçe öğretmeni olan Mizgin Yalçın, şehir isimlerini Kürtçe öğrettiği videosu üzerinden sosyal medyada hedef gösterildi.

Fahrettin Koca'dan 'Kürtçe' yanıtı: TC vatandaşları sadece Türkçe hizmet alabilir

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, e-Reçetem sistemiyle ilgili önergeyi yanıtladı. TC vatandaşlarının e - reçetem sisteminde Türkçe dışında bir dilde hizmet alamayacağını söyledi.

Yapay zeka: Kürtler 2 bin 500 yıldır yaşıyor! İşte Kürtlerin tarihi...

Yapay Zeka'ya göre Kürtler, Ortadoğu’da yaklaşık 2 bin 500 yıldır yaşıyor ve Hint-Avrupa dil ailesinin bir kolu olan Kürtçe’yi konuşuyor.

Diyarbakır'daki festivale 2 bin sanatçı katılacak

Dengbejden Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’na, Türkçe, Kürtçe, Ermenice ve Süryanice şarkılardan Eyvan gecesine kadar tüm değerler Sur Kültür Yolu Festivalinde buluşacak

Kürtçe Wiktionary’de dünyanın en zengin sekizinci dili oldu

Kürtçe, Wikipedia’nın sözlük bölümü Wiktionary’de Farsça, Türkçe ve Arapça'yı geçerek dünyanın en zengin sekizinci dili oldu.

Kerkük'te Türkçe resmi dil

Irak'ın Kerkük şehrinde resmi dairelerde yazılar ve dış mekan tabelaları artık Türkçe de yazılacak. Kerkük Valiliği ile İl Meclisi'ne Türkçe tabelalar asıldı. Bu uygulama, Türkçe'nin resmi alanda kullanımının ilk adımı oldu.

Siirt Barosu: Anadilde Sağlık Hizmeti Talebi Yaşam Hakkının Ayrılmaz Parçasıdır. Yok Sayılmamalıdır

E-Reçete sistemine beş yabancı dilin eklenmesinin yanı sıra Kürtçenin yer almamasına karşı tepkiler sürüyor: Siirt Barosu yaptığı yazılı açıklamada, “Anadilde Sağlık Hizmeti Talebi Yaşam Hakkının Ayrılmaz Parçasıdır. Yok Sayılmamalıdır!!!” dedi.

HDP'nin e-Reçete'ye yönelik Kürtçe tepkisine Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan yanıt geldi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca dün yaptığı açıklamada e-Reçete sistemine İngilizce, Almanca, Arapça, Fransızca ve Rusça dillerinin eklendiğini belirtmiş, bu dillerin arasında Kürtçe'nin bulunmaması ise HDP'nin sert tepkisine neden olmuştu. Konuyla ilgili tartışmalara ilişkin yeni bir açıklama yapan Bakan Koca, ''Uluslararası başarıdan doğan bir ihtiyacın büyük emeklerle çözüme kavuşturulması tartışma konusu edilebilir mi? Maalesef edenler var. Bilmediklerindendir'' ifadelerini kullandı.

Eğitim Sen Siirt Şubesi'nde Sağlık Bakanına Kürtçe Tepkisi!

Eğitim Sen Siirt Şubesi, sağlık bakanlığının E-Reçete sistemine Kürtçe dilinin eklenmemesine sert tepki gösterdi.

e-Reçete sistemine eklenen 5 dil arasında Kürtçe yer almadı! HDP'den sert tepki geldi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, e-Reçete sistemine İngilizce, Almanca, Arapça, Fransızca ve Rusça dillerinin eklendiğini açıkladı. Bu dillerin arasında Kürtçe'nin bulunmamasına tepki gösteren HDP'den yapılan açıklamada ise, ''Hayırlı olsun tabii ama, bu toprakların kadim dili olan Kürtçe nerede, neden sisteme eklemediniz? Hani Kürt sorunu yoktu, hani Kürtlere ayrımcılık yapmıyordunuz?'' denildi.

Siirt'ten Bodrum’a Giden İşçilere Irkçı Saldırı!

Siirt’ten Bodrum’a çalışmaya gelen üç inşaat işçisi çalıştıkları şantiyede Kürtçe konuştukları gerekçesiyle ırkçı saldırıya uğradı.

Demirtaş’ın Kürtçe mesajına ‘Random gülücük’ diyen müzisyen topa tutuldu

Selahattin Demirtaş’ın İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’e açık mektubundaki Kürtçe bölüm için ‘random gülücük’ diyen müzisyen Ufuk Beydemir, Twitter’da topa tutuldu.

Deniz Baykal'ın Kızı Aslı Baykal'dan Dikkat Çeken Kürtçe Tweet!

Son zamanlardaki çıkışlarıyla gündeme gelen eski CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın kızı Aslı Baykal, Twitter hesabından Kürtçe paylaşım yaptı. Baykal'ın paylaşımında "Türkiye'de siyaset yapanların Kürtçe konuşabilmesini çok önemli ve değerli buluyorum" ifadelerini kullanması dikkat çekti.

Ali Babacan'dan ATV'deki sansüre Kürtçe tepki

DEVA PARTİSİ Genel Başkanı Ali Babacan, ATV'de yayınlanan 'Esra Erol'da' programına katılan kadının kızıyla Kürtçe konuştuğu sırada mikrofonunun kapatılmasına tepki gösterdi. Babacan,

En Güzel, Popüler, Kürtçe Kız ve Erkek İsim Önerileri ve Anlamları

Türkiye'de popüler Kürtçe kökenli erkek bebek isimleri ve anlamlarını artisiirt.com okurları için hazırladık. İşte en çok kullanılan Kürtçe kız ve erkek bebek isimleri ve anlamları.

Irkçı paylaşım yapan 4 öğretmen hakkında dava

Erzurum’un Karayazı ilçesinin girişindeki Kürtçe yazılı “Hûn bi xêr hatin” tabelası önünde ırkçılık ve hakaret içeren paylaşım yapan 4 öğretmen hakkında “Halkın bir kesimini yayın yoluyla alenen aşağılama” suçlamasıyla dava açıldı.

Siirt'te Avukatlara Kürtçe Dilinde Eğitim Veriliyor

Siirt Halk Eğitim Merkezi tarafından Baro Başkanlığında görev yapan 17 avukata Kürtçe dilinde eğitim veriliyor.

CHP'li Vekil Meclis'te Kürtçe Şarkı Söyledi

Sanatçı Aynur Doğan'ın konserinin iptal edilmesini TBMM'de protesto eden Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu, İngilizce ve Kürtçe şarkı söyledi.

O öğretmenler açığa alındı!

Karayazı girişindeki Kürtçe yazılı tabela önünde el-kol hareketi yapan öğretmenler, açılan soruşturma kapsamında açığa alındı.

‘Kürtçe’ye hakaret eden kadın öğretmenlere soruşturma

Erzurum’un Karayazı ilçesinde sosyal medya üzerinde Kürtçe’ye hakaret içerikli paylaşımda bulunan 4 kadın öğretmen hakkında adli ve idari soruşturma başlatıldı.

Anayasa Mahkemesi, Kürtçe isimdeki 'w' yasağında ihlal bulmadı

Anayasa Mahkemesi, Kürtlerin çocuklarına 'w' harfi bulunan bir isim koymasının yasaklanmasında bir ihlal bulmadı.

MEB Kürtçe Dersini Seçen Öğrenci Sayısını Açıkladı!

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, CHP Milletvekili'nin yönelttiği seçmeli ders sorusunu, 20 bin 265 öğrencinin, Kürtçe'nin lehçeleri olan Kurmanca ve Zazaca dersini seçtiğini belirterek yanıtladı.