Sağlık

Sağlık Haberleri

Erkekler, kadınlara göre 3,5 kat daha fazla akciğer kanserine yakalanıyor

Sağlık Bakanlığı verilerine göre, Türkiye'de erkekler, kadınlara göre 3,5 kat daha fazla akciğer kanserine yakalanıyor.

Araştırma: Eşlerden birinde hipertansiyon olması, diğerinde de görülme ihtimalini artırıyor

Bir araştırma, orta yaş ve üstü çiftlerden birinde hipertansiyon olmasının diğerinde de hastalığın görülme ihtimalini artırdığını ortaya koydu.

Kan testiyle hızlı ve yavaş yaşlanan organlar tespit edilebilir

ABD'deki Stanford Üniversitesinden araştırmacılar, kan testiyle 11 organ ve dokudaki proteinleri inceleyerek hızlı yaşlanıp yaşlanmadıklarının tespit edilebileceğini ortaya koydu.

Öksürdüğü İçin Hayatı Kurtuldu! Türkiye'de Görülme Sıklığı Yüzde 200 Arttı

Nefes alamıyor, hatta yutkunamıyordu. Aylarca süren öksürük nöbetlerinin sonunda ağzından kan geldi ve soluğu doktorda aldı. İlk yapılan testlerde her şey oldukça normaldi, ta ki tomografi çekilene kadar... Öksürük sayesinde kansere yakalandığını öğrenen kadının başına gelenler aslında herkes için alarm niteliğinde.

Resmen şifa deposu! Nar yemek için 7 neden!

Beslenme ve Diyet Uzmanı Tuba Sungur, bir porsiyon narın 100 gram ve yaklaşık 80 kalori olduğunu belirterek, "Sağlığımız üzerindeki etkilerinden faydalanmak için her gün bir porsiyon nar tanelerini çekirdekleriyle birlikte tüketebilirsiniz. Ancak diyabet hastası iseniz narı daha az ve kontrollü tüketmeniz gerekir" dedi.

Saç Dökülmesi Hangi Vitamin Eksikliğinde Olabilir?

Saç dökülmesi hem erkeklerde hem de kadınlarda sıkça karşılaşılan bir durumdur ve çoğu zaman beslenme eksikliklerinin bir göstergesi olabilir. Özellikle belirli vitaminlerin alımının yetersiz olması bu soruna yol açabilir. Bu nedenle sağlıklı saçlara sahip olmak için dengeli beslenme ve gerekli vitamin takviyeleri esastır.1 Peki, saç dökülmesi hangi vitamin eksikliği durumunda olur? Gelin, detayları birlikte inceleyelim.

Siirt’te 2012 Yılından Bu Yana 3 Kişide AİDS Vakası Görüldü

Siirt İl Sağlık Müdürlüğü 1 Aralık Dünya AIDS günü dolayısıyla yayımladığı basın duyurusunda Siirt’te 2012’den bu yana sadece 3 kişide bu vakaya rastlandığı belirti.

2023’te ilham veren 100 kadın: Elektronik sütyen mucidi Canan Dağdeviren de listede

BBC, 2023’te ilham veren 100 kadın listesini açıkladı. Listede meme kanserinin ultrasonla erken teşhisi için giyilebilir ‘elektronik sütyen’ icat eden bilim insanı Canan Dağdeviren de var.

Şifa Hastanesi'ndeki doktor isyan etti: Ölmemizi ve arkamızdan 'İyi bilirdik' demeyi mi bekliyorsunuz?

Gazze'de sivillerin de sığındığı Şifa Hastanesi'ni 'Hamas'ın komuta merkezi' iddiasıyla basan İsrail'in operasyonu sürüyor. Bir doktor, Kızılhaç, İngiltere ve ABD'nin nerede olduğunu sorarak "Herkes ölmemizi ve 'İyi bilirdik' demeyi mi bekliyor?" dedi.

DSÖ açıkladı! Dünyanın ikinci ölümcül bulaşıcı hastalığı! 7,5 milyon kişide tespit edildi

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) dünyanın ikinci ölümcül bulaşıcı hastalığının, 2022 yılında 7,5 milyon kişide tespit edildiğini duyurdu.

Ne şişkinlik ne gaz problemi kalıyor: 1 bardak tüketen pamuk gibi hafifliyor

Şişkinlik, insanı rahatsız eden sorunlardan biridir. Şişkinliğe en etkili çözüm ise bir fincan bitki çayında gizlidir. Bu çayı içtiğinizde kuş gibi hafifleyecek ve aynı zamanda gaz problemi de sona erecek. İşte şişkinliğe ve gaz problemine en etkili şifalı çay

Uyuz salgını var mı? Bakan Koca'dan flaş açıklama geldi

Uyuz vakalarında endişeye sebep olabilecek bir artış olmadığını ifade eden Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Kısmi bir artış tespit ettik. Çok yakın takip ettiğimiz bir durum" dedi.

Tavuk döner tüketirken rengine dikkat! Tavuk dönerin bozuk olduğunu gösteren o işaret

Tavuk döner, Türk lezzetlerinde vazgeçilmez öneme sahiptir. Ancak bazı işletmeler bozuk tavuk eti satabiliyor. Bu küçük tüyolar sayesinde tavuk dönerin bozuk olduğunu kolayca anlayabileceksiniz. İşte tavuk döner tüketirken dikkat etmeniz gereken unsur

Bulyonun bu zararlarını öğrendikten sonra bir daha almayacaksınız!

Dünyanın en zararlı besini olarak seçilen bulyonun sadece bir küpü bile vücuda ciddi zararlar veriyor. Mutfaklarda yiyeceklere tat vermesi için kullanılan bu kimyasal bileşenin yol açtığı hastalıklar oldukça fazla.

Öğretmen sendikası uyardı: Siirt'te de görülen hastalık öğrenciler arasında hızla yayılıyor

Tüm Öğretmenler Birliği Sendikası, deprem kenti Hatay’daki bazı okullarda uyuz tespit edildiğini açıkladı. Başkan Deniz Ezer, tedbir çağrısı yaptı. Uyuz Siirt'te de bir çok kişide görülmüştü.

Fahrettin Koca'dan 'Kürtçe' yanıtı: TC vatandaşları sadece Türkçe hizmet alabilir

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, e-Reçetem sistemiyle ilgili önergeyi yanıtladı. TC vatandaşlarının e - reçetem sisteminde Türkçe dışında bir dilde hizmet alamayacağını söyledi.

Ve Kesin Sonuç Alındı... Düşen Ya da Çürüyen Dişlerin Yerine Artık Yenisi Çıkacak

Fareler üzerinde yapılan çalışmada başarılı olan bilim insanları, diş çıkmasını engelleyen USAG-1 proteinini bloke eden bir antikor ilacı üzerinde çalışıyor. Bu da demek oluyor ki kaybettiğiniz dişlerinizin yerine yenisi çıkabilir.

Sabahları bunu yapmak kalp krizi riskini 5 kat artıyor!

Kalp krizi, sinsice ilerlediği ve yaşanması halinde vücutta ağır tahribatlar yarattığı için sağlık açısından oldukça riskli bir durum olarak ele alınıyor. Her yıl yaklaşık 300 bin kişi kalp krizi geçirmesi, uzmanları kalp sağlığına dair önerilerde bulunmaya itiyor.

Pandemi bitti, sendromları bitmedi: Dikkat, siz de Languishing olabilirsiniz!

Tüm dünyayı etkisi altına alan COVID-19'un etkileri öyle kolay silineceğe benzemiyor. Pandemiden sonra insanlarda yeni bir sendrom görülmeye başladı, adı: Languishing.

Toplam 690 haber.