Ali Yalçın'dan Memur ve Emekli Maaşları Zammı Açıklaması

2024 Mart ayı enflasyon oranı %3,16 yıllık enflasyon h,50 olarak açıklandı. 3 aylık enflasyon ,06 gerçekleşti.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Artı Siirt Haber - Yahya Kara

Kamu İşveren Heyeti’nin teklifi ve Hakem Kurulu’nun tescili sonrası kamu görevlilerine yapılan %15 oranındaki artış, ilk üç ayda enflasyon karşısında erimiş oldu.

Memur-Sen olarak, 7. Dönem Toplu Sözleşme görüşmelerinde piyasanın gerçeklerini ve enflasyon beklentisine dair gerekçeleri açıkça yansıtarak; gerek Kamu İşveren Heyeti’ne gerekse de Hakem Kurulu’na ilettik. Hakem Kurulu, ismi ve kuruluş gerekçesi itibariyle enflasyona dair beklenti ve tahminleri adil ve makul bir seviyede yorumlayabilseydi kararları tartışılmayacak, alım gücüne yapmış olduğu katkı kamu görevlileri tarafından takdir edilecekti. Maalesef enflasyon artışı ve alım gücünde yaşanan düşüş, Memur-Sen’in tekliflerinin ve tepkilerinin haklılığını ispatlıyor.

Özellikle yılbaşı itibariyle maaş/ücretlere yapılan artıştan daha fazlası mal ve hizmetlere yansımış, Şubat-Mart ayı itibariyle de emtia, kira ve zorunlu harcamalara yansıyan fiyat artışı daha da hissedilir hale gelmiştir.

Para ve maliye politikası tarafında gerçekleştirilen sıkılaşma politikaları henüz piyasalara ve sabit ücretlilerimizin gelirlerine yansımadı. Fiyat artışlarında oluşan süreklilik, geleceğe dair ihtiyaçların bugünden temin edilmesini ve talep tarafında artışı destekliyor. Bu döngü içerisinde alım gücü düşüyor, fiyat artışları ise devam ediyor. Bütün sabit gelirliler için en önemli ve öncelikli konu; fiyat istikrarının sağlanması, enflasyon rakamlarının tek haneye düşürülmesidir.

Gelir Dağılımında Adalet İçin Vergide Adalet Sağlanmalıdır

Vergi yükü içerisinde; dolaysız vergi %30’lara, dolaylı vergi %70’lere kadar yükselmiş durumdadır. Vergi yükündeki adaletin sağlanması, gelir dağılımında hakkaniyetin tesisine destek olacaktır. Vergi gelirlerinin, kamu görevlilerimiz başta olmak üzere sabit gelirliye daha fazla yük oluşturmasına müsaade edilmemeli, çok kazanandan çok, az kazanandan az vergilendirme politikası hayata geçirilmelidir.

Alın Terine Verilen Haktan, Emeğin Ücretinden Enflasyon Yükselmez, Enflasyonu İndirmek; Emeğin Hakkından, Alın Terinin Karşılığından Kısmakla Sağlanmaz

Özellikle son dönemlerde sabit gelirlilere ve kamu görevlilerimize yönelik ifade edilen “tasarruf-tedbir-kısıtlama” mesajları, enflasyonu indirmeye ya da fiyat artış hızını yavaşlatmaya yönelik gerçekçi ve kabul edilebilir bir açıklama değildir.

Kamu görevlilerimiz başta olmak üzere sabit gelirlilerin alım gücünü azaltarak ve harcamalarını engelleyerek enflasyonun düşmeyeceği görülmeli, bu beyanlardan vazgeçilmeli; personel istihdamı ya da personel harcaması kısıtlaması ile enflasyonun indirilemeyeceği bilinmelidir.

HABERİ PAYLAŞ:

Yorumlar / 4

 • İbrahim kocaman | 08 Nisan 2024 11:25

  Ya bu adam boş boş konuşuyor masaya oturan sen sonrada ağlayan sen bence sen hiç konuşma en iyisi istifa et zaten üyelerin bir çok kurumda istifa ediyor

 • Mehmet Enis Kılıç | 08 Nisan 2024 11:12

  MEMURLARA VERILEN SEYYANEN 12 BIN TL MEMUR EMEKLILERINEDE VERILMELIDIR.2006 TEMMUZUNDA CALISIRKEN ALDIĞIM MAAŞIN YÜZDE 90 INI ALARAK MUHENDIS EMEKLISI OLDUM.SIMDI ÇALIŞAN MUHENDIS 56 BIN TL ALIYOR BEN 22740 TL ALIYORUM.BOYLE BIR ADALETSIZLIK OLMAZ.

 • Ziyaretçi | 08 Nisan 2024 08:58

  3600 ekgösterge eyyu sendika yine çekildi iz kabuğunuza

 • Mehmet deniz | 07 Nisan 2024 19:11

  3600,yhs ve mülakat noldu?Bu nasıl sendikacılık?

BUNLARA DA BAKIN