Emekli Haberleri

Emekli Haberleri

Emekli maaşına zam, bayram ikramiyesi, geçici işçiye kadro... Bugün Meclis'e geliyor

TBMM Genel Kurulu, yargıda yeni düzenlemeleri içeren kanun teklifini yasalaştırmak için mesai yapacak. Plan ve Bütçe Komisyonunda emekli maaş zammı ve geçici işçilere kadro düzenlemesini içeren kanun teklifi görüşülecek. En düşük emekli maaşı 7.500 TL olurken gözler şimdiden Temmuz ayında yapılacak enflasyon zammına çevrildi. Temmuz ayındaki zam ile taban maaşın üzerinde alan emeklilerle fark korunacak. İşte detaylar…

Fransa'da da tribünlerden hükûmet istifa sesleri

Fransız taraftarlar, 2024 Avrupa Futbol Şampiyonası Ön Eleme turlarında Paris'teki Stade de France'da oynanan Fransa-Hollanda karşılaşmasında Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'u protesto etti.

En düşük emekli maaşı 7 bin 500 TL oldu, gözler asgari ücrete çevrildi! Kulislerde bu rakam konuşuluyor: Seçim öncesi...

En düşük emekli aylığının 7 bin 500 TL'ye çıkarılması sonrasında gözler asgari ücrete çevrildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Aralık ayında 'Beklenmedik gelişmeler olursa değerlendiririz' diyerek Mayıs'ı işaret etmişti. Şimdi asgari ücrete ara bir zammın yapılıp yapılmayacağı merak ediliyor. Kulislerde seçim öncesi asgari ücretin 10 bin TL'nin üzerine çıkabileceği konuşuluyor.

Emeklinin bayram ikramiyesi belli oldu

Son dakika gelişmesi... Emeklinin bayram ikramiyesi belli oldu. AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, emeklilerin Ramazan ve Kurban Bayramlarında 2000'er lira ikramiye alacağını söyledi.

Zam sonrası emeklilere promosyon uyarısı: Bankaya gidip isteyin

En düşük emekli maaşının 5500 TL'den 7500 TL'ye yükseltilmesi sonrası uzmanlardan banka promosyonu uyarısı geldi.

Seçimden önce asgari ücrete zam bekleniyor! İşte beklenen rakam

En düşük emekli aylığının 5 bin 500 TL'den 7 bin 500 TL'ye yükseltilmesi sonrası gözler asgari ücret artışında. Seçim öncesi ara zam yapılması gündeme gelen asgari ücretin 10 bin liranın üzerinde olacağı konuşuluyor.

En düşük emekli maaşı 7 bin 500 lira oldu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, en düşük emekli maaşının 5 bin 500 liradan 7 bin 500 liraya yükseltildiğini duyurdu.

En düşük emekli maaşı ve emekli bayram ikramiyesi yükseliyor!

Milyonlarca emekli ve EYT ile emekli olmak için gün sayanlar her yıl Ramazan ve Kurban Bayramı öncesinde ödenen bayram ikramiyelerine zam yapılıp yapılmayacağını merak ediyordu. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ile TÜED Başkanı Kazım Ergün konuyu görüşmek için bir araya geldi. Görüşme sonrası Bakan Bilgin, "En düşük emekli maaşını ve bayram ikramiyesini yükseltecek çalışmalarımız var" dedi. Peki 2023 emekli bayram ikramiyesi ne kadar olacak? İşte haberin detayları…

Emeklilik Yaşını Yükselten Fransa'da Belediye Binası Ateşe Verildi

Fransan'da emeklilik yaşının büyütülmesi ile ilgili reforma karşı çıkan protestocular ülkenin en büyük üçüncü şehri olan Lyon'da belediye binasını ateşe verdi. Olaylarda 61 kişi gözaltına alındı.

SSK, Bağ Kur, Emekli Sandığı ve EYT'li tüm emeklileri kapsıyor! Emekliye yapılacak o ödemeler yükseldi! 10 bin lirayı buluyor…

EYT yasasının yürürlüğe girmesiyle beraber emekli olması beklenen 2 milyon 250 bin kişinin banka tercihleri de belli olmaya başladı. Emekli maaşını alacakları bankayı seçerken yüksek promosyon oranlarına dikkat eden birçok vatandaş, bankalardan gelen yüksek promosyon teklifleri karşısında kafa karışıklığı yaşıyor.

Yoksullukta Yeni Rekor: Asgari Ücretin Neredeyse 4 Katına Çıktı

Yılın daha ilk ayında asgari ücreti geçerek 8 bin 782 liraya ulaşan açlık sınırı, şubat ayında 9 bin 234 TL'ye çıktı. Bir ailenin aylık tüm harcamalarını kapsayan yoksulluk sınırı ise şubatta bir önceki aya göre 1500 TL birden artarak 31 bin 939 TL'ye yükseldi.

Son dakika... SGK'den flaş EYT açıklaması: 'Onlar da kapsama dahil...'

Son dakika haberi... 23 Mayıs 2022 tarihi itibarıyla 3 yıldan az hizmeti bulunan Emekli Sandığı ve Bağ-Kur çalışanlarının EYT'li sayılmadığına ilişkin iddialara SGK'den açıklama geldi.

EYT'liye 25 bin 523 lira avans yatacak

EYT’liler Sosyal Güvenlik Kurumu müdürlüklerine akın etti, e-Devlet’ten başvurularda yoğunluk yaşandı. Yoğun emeklilik başvuruları nedeniyle SGK mesai saatleri değişirken, işlemleri Mart ayı içerisinde yetişmeyecek kişiler için toplu ödeme ya da avans formülü devreye girebilir.

Milyonlarca emeklinin yeni zam oranı netleşti

Milyonlarca SSK Bağ-Kur emeklisine yeni zam tablosu ortaya çıktı. Yaklaşık 14 milyon emekliye Temmuz ayında bir zam daha yapılacak. Emekli maaş zammı Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanacak 6 aylık enflasyona göre belirleniyor. Şubat ayı enflasyon verisiyle birlikte emekli maaş zammına göre ilk detaylar belli oldu. Memurlar ve emekliler yılbaşında yüzde 30 zamma hak kazanmıştı. Peki, SSK Bağ-Kur emeklisi Temmuz’da ne kadar zam alacak?

EYT'de süreç nasıl işleyecek? İşte emeklilik hakkı kazananların yapması gerekenler

Emeklilikte yaşa takılanlar yasa düzenlemesi, TBMM Genel Kurulu'ndan geçmesiyle birlikte Resmi Gazete'de yayımlanmasının ardından yürürlüğe girecek ve düzenleme çerçevesinde emeklilik başvurularıyla ilgili süreç başlayacak. Peki bu süreç nasıl işleyecek? İşte SSK, Bağ-Kur, memur ve çalışmayan EYT'lilerin yapması gerekenler.

EYT'de hesaplar değişti: İşte ilk maaş tarihi

Emeklilikte Yaşa Takılanlar, Meclis’e gelen düzenlemenin ne zaman yasalaşacağını merakla beklerken, Kahramanmaraş’taki deprem felaketi nedeniyle TBMM 28 Şubat’a kadar çalışmalarına ara verdi. Böylece, EYT’de de hesaplar değişmiş oldu. AK Parti kurmayları, EYT’de ilk maaş için yeni bir tarihi işaret etti.

Milli futbolcu 'ölüm var' dedi futbolu bıraktı

Galatasaray altyapısından yetişen milli futbolcu Emre Çolak, sosyal medyadan yaptığı paylaşımla 31 yaşında emekli olduğunu açıkladı.

Milyonlarca kişi merakla bekliyordu! Komisyondan geçti

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) yasası için milyonlar heyecanlı bekleyişini sürdürürken yeni bir son dakika gelişmesi yaşandı. 9 Eylül 1999'dan önce sigortalı olanların, prim gün sayısını ve yılını dolduranların emekli olabilmelerinin önünü açan yasa teklifi, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edildi. İşte son dakika haberinin detayları...

EYT düzenlemesi Meclis'te: Teklif 4 maddeden oluşuyor

EYT düzenlemesine ilişkin kanun teklifi, bugün Meclis'e sunuluyor. Çalışmanın Meclis'e sunulmasından hemen önce basın mensuplarının karşısına geçen AKP Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu, teklifin detaylarını açıkladı. EYT teklifinin 4 maddeden oluştuğunu aktaran Akbaşoğlu, çalışma yılı ve prim gününü dolduran herkesin yaş koşuluna takılmadan emekli olabileceğini kaydetti.

Memur emeklisinin zam farkı ödeme tarihi açıklandı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, memur emeklileri ve hak sahiplerinin aylık ve ek gösterge farklarının 27 Ocak'tan itibaren ödenmeye başlanacağını açıkladı

Memur emeklisinin zam farkı için tarih belli oldu!

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, memur emeklilerinin zam farkının 27 Ocak'tan itibaren ödenmeye başlanacağını duyurdu.

Dikkat! SGK'ya geçenin maaşı yüzde 20 artıyor

Milyonlarca vatandaşa emeklilik yolunu açan EYT düzenlemesi sonrası 'emekli maaşı nasıl artırılır' merak ediliyor, herkes emekli aylığını artırmanın yöntemlerini arıyor. Kişinin alacağı emekli aylığı birçok etkene göre değişiyor. Çalışma süresi, enflasyon verileri ve prime esas kazanç gibi faktörlerin yanı sıra emekli aylığını yüzde 20 artırmanın bir yolu daha var... İşte detaylar...

EYT staj sigortası mağdurlarını kapsayacak mı? Bakan Bilgin son noktayı koydu

Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) ve staj sigortası mağdurlarıyla ilgili sıcak gelişmeler yaşanıyor. 1999 öncesi çıraklık ve stajyerlik yapanların durumu ne olacak? EYT'de staj başlangıç sayılacak mı? sorularının cevapları merakla bekleniyor. Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) için gelen düzenlemeyle 2 milyon 250 bin kişi emekli olabilecek. EYT düzenlemesiyle hayal kırıklığı yaşayan çırak ve stajyerler ise kapsamın genişletilmesini istiyor. Konuyla ilgili yeni bir gelişme yaşandı. Çalışma ve Sosyal Güvelik Bakanı Vedat Bilgin konuyla ilgili tartışmalara son noktayı koydu. Öte yandan EYT'lilere müjdeli haberi veren Bakan Bilgin, aylıkların ne zaman hesaplara yatacağını da açıkladı. İşte haberin detayları...

Zamlı maaşlar 15 Ocak'a yetişmeyecek! Ne zaman yatacak?

Memur ve emekli maaşı zam oranının yüzde 30 olarak uygulanması Meclis’te kabul edildi ancak zamlı maaşlar 15 Ocak’a yetişmeyecek. Maaş farkı daha sonra ödenecek

Zamlı emekli maaşları hesaplara ne zaman yatacak?

Zamlı emekli maaşlarının belli olmasıyla SSK Bağkur emeklilerinin gözleri, maaşların hesaplara yatacağı tarihe çevrildi. Bilindiği üzere TÜİK Aralık ayı enflasyon oranı yüzde 16,47 olarak açıklandı. 2022'nin son 6 aylık enflasyon oranlarının belli olmasıyla birlikte emekli maaşlarına yapılacak zam da ortaya çıktı. Peki zamlı emekli maaşları hesaplara ne zaman yatacak? 2023 SSK Bağ-kur zamlı emekli maaş ödemeleri ne zaman, hangi gün? İşte ödeme takvimi!

Emeklinin bayram ikramiyesi artacak mı? 5 yılda bir kere zam gelmişti, 2 bin liraya çıkabilir!

Emeklilere Ramazan ve kurban bayramlarında verilen 1100 liralık ikramiyeye de memur maaş zammı oranında ve yüzde 30 zam yapılması gündeme geldi.

Emekli memurlara ilave ikramiye ödenecek

2022'de emekli olan memurlar, ek gösterge düzenlemesiyle ilave ikramiye alacak. İlave ikramiye tutarı, katsayısı ve hizmet yılına göre değişecek.

"En düşük emekli aylığı 8.500 TL olsun" teklifi, iki partinin oylarıyla reddedildi

Memur ve emeklilere 2023 yılının ilk yarısı için yüzde 30 oranında zam yapıldı. Bu artış yetersiz bulunurken, İYİ Parti'den dikkat çeken bir hamle geldi. İYİ Partili vekiller "En düşük emekli aylığının asgari ücret seviyesine çıkarılması" için önerge sundu. Ancak önerge AK Parti ve MHP'nin oylarıyla reddedildi.

EYT’lilerin üçte ikisi yine çalışacak

Kariyernet CEO’su Uysal, 12 bin kişinin katılımıyla yaptıkları araştırmaya göre, emekli olacak EYT’lilerin üçte ikisinin çalışmayı sürdürmek istediğini belirtti

Memur ve emekli zamları ne zaman yasalaşacak?

TBMM Genel Kurulu'nda bu hafta memur ve emekli maaş artışlarına ilişkin kanun teklifi görüşülecek. EYT ile ilgili taslak metnin de bu hafta Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nca Meclis'e gönderilmesi bekleniyor.