Emekli Maaş Zammı İle İlgili Son Gelişmeler Neler? En Düşük Emekli Maaşı Kaç TL olacak?

Emekli maaş zammı ile ilgili araştırmalar Temmuz ayının yaklaşması ile birlikte SSK, Bağ-Kur, memur ve memur emeklileri tarafından öncekine göre daha yoğun bir şekilde yapılıyor. Temmuz ayında açıklanması beklenen 6 aylık enflasyon farkı yüzde kaç olur? Buna göre en düşük emekli maaşı yüzde kaç olacak? Dul yetim aylığı kaç TL olacak? Herkes maaş zammını tam olarak alabilecek mi? Kök aylığı düşük olanlar için süreç nasıl işleyecek?

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Artı Siirt Haber - Yahya Kara

Emekli maaş zammı ile ilgili yapılan aramalar hız kesmeden devam ediyor. Gözler 6 aylık enflasyon rakamlarına çevrilmiş durumda. Temmuz ayının başında açıklanacak olan Haziran ayına ait enflasyın rakamları ile birlikte SSK, Bağ-Kur, memur ve memur emeklisine yapılacak olan zam oranları da belli olmuş olacak. Buna göre en düşük emekli maaşı kaç TL olacak?

Emekli maaş zammı, 2024 Temmuz ayı itibari ile belli olacak. Çünkü 6 aylık enflasyon farkı Haziran enflasyon verilerinin Temmuz ayının başında açıklanması ile ortaya çıkacak. Nisan ayında açıklanan 3 aylık enflasyon verilerine göre Mart ayı üç aylık enflasyon farkı oranı %15.05 olmuştu. Bunun üzerine Cevdet Yılmaz, emeklinin enflasyona ezdirilmeyeceği açıklamasını yaptı.

Sosyal Güvenlik uzmanları tarafından yapılan tahmin ve buna yönelik açıklamalara göre Temmuz ayında da Ocak ayında olduğu gibi SSK, Bağ-Kur, memur ve memur emeklilerine aynı oranda zam yapılacak. Ve 3 aylık enflasyon farkı verileri baz alındığında Temmuz ayında muhtemelen 6 aylık enflasyon farkı %24 seviyelerinde ortaya çıkacak.

Ocak ayında en düşük emekli aylığı 10.000 TL olarak belirlenmiş ve buna göre en düşük dul yetim aylığı 7.500 TL olarak hesaplanmıştı. Temmuz ayında maaş zamları hesaplanırken, bazı emekliler, kök emekli aylıkları düşük olduğu için, verilen enflasyon farkına bağlı zam oranından tam olarak yararlanamayabilirler.

Gelişmeler oldukça meb hocam olarak sizlerle paylaşmayı sürdüreceğiz.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN