Akşam 6’dan Sonra Yemek Yemek Kilo Aldırır mı? - Uzman Diyetisyen Kübra İlbaylı

Akşam 6’dan Sonra Yemek Yemek Kilo Aldırır mı?


Akşam 6’dan sonra yemek yeme konusu kilo vermek isteyen kişiler tarafından cevabı merak edilen sorular arasında yer alıyor. Her ne kadar günümüzün yoğun yaşam şartlarında bu pek mümkün gibi görünmese de çoğu kişi akşam 18:00’dan sonra yemek yemenin kilo aldırıp aldırmayacağını merak ediyor. Çalışanların olduğu düşünülürse akşam yemeklerinin o saatlerde yenmesi çoğu ailede mümkün değil. Bu konuda yapılan yanlışlardan biri de eve geç ulaşılmasından dolayı akşam yemeğinin atlanması olarak biliniyor.

Akşam Yemeğini Atlamak Doğru mu?

Kişiler acıktıklarında bunu erteler ve bu şekilde kilo vermeye çalışırlarsa bu konuda maalesef başarılı olamazlar. Çünkü kilo vermek için yemek yememek değil, doğru aralıklarla doğru besinleri tüketmek gerekir. Akşam geç saatlerde yemek yiyebilecek şartlara sahip olanların sıkça başvurduğu öğün atlama bu nedenle doğru değildir. Halk arasında konuşulan aslında kilo alımının geç saatlerde yenilen yemeklere bağlı olduğudur. Halbuki, yapılan araştırmalar geç saatte yemek yeme alışkanlığı olanların da kilo verebildiğini gösteriyor. Tam da bu noktada kilo vermenin saatin kaç olduğuyla değil, o saatte ne yendiği ve ne kadar yendiği ile alakalı olduğu ortaya çıkıyor.

Akşam 8’den Sonra Yemek Düşünenlerden misiniz?

Fazla kilosu olan kişiler genellikle akşamları daha çok acıktıklarından, canlarının sürekli bir şeyler istediğinden yakınır. Akşam 8’den sonra yemek yeme gibi bir alışkanlığı olanlar da fazla kilolarını buna bağlarlar. Bu yüzden gece geç vakitler zayıflamak isteyenlerin yemek yememek için kendileriyle adeta savaştığı saatlerdir. Bilim insanları tarafından yapılan araştırmalarda gündüz ve gece yenen yemeklerdeki kalori alımı karşılaştırıldı ve arada bir fark olmadığı görüldü. Akam 8’den sonra da, gece daha geç saatlerde de yemek yeseniz yediklerinizden aldığınız kalori değişmiyor.

Gece Yemeğinin Kilo Aldırmaması için Neler Yapılmalı?

Gece yemek yerken dikkat edilecek noktaları bilirseniz yediğiniz yemeklerin kilo olarak geri dönmesini engellersiniz. Ayrıca günlük alınması gereken kalorinin tüketilen besinlere göre hesaplanması da gece yemeklerinin kilo aldırmamasını sağlar. İşte sağlıklı beslenme ipuçları niteliğinde de olan o detaylar;

    Uyku saatinizden 1.5 – 2 saat önce son yemeğinizi yemiş olmalısınız.
    Geç saatlere kadar çalışmak durumundaysanız bu rutin vücudun doğal işleyişine aykırıdır. Sindirim problemleri ortaya çıkabilir. Bu nedenle geceleri sindirimi destekleyen besinler tüketmeye özen gösterin.
    Akşamları yediğiniz şeylerin çok şekerli, yağlı ve tuzlu olmamasına dikkat edin. Bunların yerine protein ağırlıklı ve lif bakımından zengin olan besinlere yönelebilirsiniz. Yulaflı yoğurt gece beslenmesi için uygun bir seçenek olabilir.
    Şeker içeren meyve sularından, asitli içeceklerden uzak durun. Bunların yerine bol su, taze sıkılmış meyve suları, ayran veya maden suyu içebilirsiniz.
    Geceleri uyku problemi yaşayanların bu durumlarının geç saatlerde yedikleriyle alakası olabilir. Akşam yediklerinize dikkat edin. Süt içmek, badem ve muz yemek uyumayı kolaylaştırır.
    Uyumadan önce magnezyum açısından zengin olan besinleri tüketirseniz sabahları uyanmanız da, dinç bir şekilde güne başlamanız da kolaylaşır. Muz ve maden suyunda bol miktarda magnezyum vardır.


 

[email protected]

YAZIYI PAYLAŞ!