Battıktan 110 yıl sonra Titanik'ten yeni görüntüler geldi

'Batmaz' denilen ve iddialı bir şekilde yolculuğa başlayan ancak 1912'de bir buz dağına çarparak Kuzey Atlantik sularına gömülen Titanik'in yeni görüntülerine ulaşıldı. Bir dalış şirketi tarafından çekilen görüntüler, 12 Nisan 1912'den beri görülmemiş detayları içeriyor.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Artı Siirt Haber - Yahya Kara

Sinema dünyasının da hikayesine kayıtsız kalamayıp tüm dünyada gişe rekorları kıran bir yapıma konu olan Titanik, yeni görüntüleriyle heyecan yarattı.

110 yıl önce trajik bir kaza sonucu batan geminin enkazı sık sık ziyaret edilirken son keşifte yakalanan görüntüler hayranlık yarattı.

Dalış gezi şirketi OceanGate Expeditions tarafından çekilen görüntüler, 12 Nisan 1912’den beri görülmemiş olan detayları yakalıyor. Görüntülerde; geminin 200 kiloluk çapa zinciri, dev iskele çapası ve gemi ikiye ayrılıp Kuzey Atlantik’te battığında deniz tabanına düşen tek uçlu bir kazan yer alıyor.

Ekip, tarihi gemiyi en yüksek video çözünürlüğünde, 8.000 piksel genişliğinde (8k) filme aldı ve böylece görüntü kalitesini kaybetmeden belirli alanlara yakınlaştırılmasına olanak tanıdı. Görüntülerin elde edildiği gezi, OceanGate Expeditions’ın, uzmanlar ve araştırmacılarla birlikte, Titanik’e yaptığı ikinci yıllık keşif gezisi.

Mayıs ayında başlayan ve haziran ayında sona eren sekiz günlük gezide her bir uzmanın koltuğunun maliyeti ise 250 bin dolar.

OceanGate Expeditions Başkanı Stockton Rush, yaptığı açıklamada, “8k görüntüdeki şaşırtıcı ayrıntı, 2023 ve sonrasında yeni görüntüler yakalarken, bilim insanları ve deniz arkeologlarından oluşan ekibimizin Titanik’in çürümesini daha kesin bir şekilde karakterize etmesine yardımcı olacak” dedi.

110 YIL SONRA İLK DEFA GÖRÜLDÜ

Titanik’e 110 yıl sonra yapılan gezi, Kanada’nın Newfoundland kentindeki St John’s’tan 595 kilometre uzaklıkta bulunan Titanik enkazının bulunduğu yere keşif gemisinde yelken açarak başlandı. OceanGate Expeditions daha sonra arkeologları ve ödeme yapan müşterileri enkaza taşımak için beş insanlı karbon fiber ve titanyum Cyclops sınıfı denizaltı kullandı.

Battıktan 110 yıl sonra Titanik'ten yeni görüntüler geldi

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN