ÇOK OKUMAYIN. KALİTELİ OKUYUN - Özgür Aydın

ÇOK OKUMAYIN. KALİTELİ OKUYUN


Önemli olan çok kitap okumak değildir. Önemli olan “Kaliteli Okuma”dır. Çöp kitapları okursanız beyniniz de bu çöpten besleneceği için söylemleriniz, düşünceleriniz ve hayata bakışınız da çöp olacaktır. Zamanınıza ve kendinize yazık edersiniz. Az da olsa kaliteli yazarları ve kaliteli kitapları okursanız, kaliteli söylemlere ve kaliteli bir düşünceye sahip olacaksınız. Böylece söylemleriniz, düşünceleriniz, duygularınız, davranışlarınız, alışkanlıklarınız, değerleriniz, karakteriniz ve hatta kaderiniz de kaliteleşir. 

Mahatma Gandhi’nin tespiti şöyledir; “Söylediklerinize dikkat edin, düşüncelerinize dönüşür. Düşüncelerinize dikkat edin, duygularınıza dönüşür. Duygularınıza dikkat edin, davranışlarınıza dönüşür. Davranışlarınıza dikkat edin, alışkanlıklarınıza dönüşür. Alışkanlıklarınıza dikkat edin, değerlerinize dönüşür. Değerlerinize dikkat edin karakterinize dönüşür. Karakterinize dikkat edin kaderinize dönüşür.”  Şimdi ben Gandhi’nin bu sözünün en başına şunu eklemek istiyorum: “Okuduklarınıza dikkat edin, söylemlerinize dönüşür”. 

Evet okuduklarınız kaderinizi etkileyecek seviyede çok önemlidir. Bu sebeple okuyacaklarımızı belirlerken ince eleyip, sık dokumakta fayda vardır. Beynimizi neyle beslersek, bize vereceği ürün de o olacaktır. Ayrıca çok önemli bir ikazda daha bulunmam gerekli. Kaliteli dahi olsa sürekli aynı kitapları ve aynı yazarları okumak da hayal dünyanızı, çözüm üretme loblarınızı ve düşüncelerinizi küçültecektir. Bu sebeple farklı pınarlardan faydalanmak her daim çok faydalıdır. Kaliteli okumalar dilerim.

YAZIYI PAYLAŞ!

YAZARIN SON 5 YAZISI
20Haz

İDARECİLERE EĞİTİM ŞART

16Haz

ÇOK OKUMAYIN. KALİTELİ OKUYUN

17Nis
28Şub

28 Şubat’ı Unutmayalım!

09Ekm

ALİ KARAHASANOĞLU'NA CEVAP