Kurtalan'da 523 Çiftçiye 5 Milyon Lira Değerinde Tohum Desteği Verildi!

Tarım ve Orman Bakanlığı, Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü tarafından desteklenen tarım arazilerinin kullanımının etkinleştirilmesi projesi (TAKEP) 'Mercimekle Şahlanan Garzan Projesi' kapsamında Siirt Valisi ve Belediye Başkan Vekili Osman Hacıbektaşoğlu'nun katılımı ile 523 çiftçiye 5 milyon lira tutarında 275 ton Kırmızı Mercimek tohumu törenle dağıtıldı.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Artı Siirt Haber - Akif Özalp

Kurtalan ilçesinde düzenlenen törende konuşan Vali Hacıbektaşoğlu, Siirt ilinin her geçen gün gelişen, büyüyen, tarımsal değeri artan önemli bir tarım ve hayvancılık şehri olduğunu söyledi.

Siirt’in kalkınma lokomotifi tarım, hayvancılık ve turizm olduğunu belirten Vali Hacıbektaşoğlu, “Siirt ekonomisinin can damarı olarak gördüğümüz tarım ve hayvancılığın geliştirilmesi için Bakanlığımızın himayelerinde, çok yönlü projeler uyguluyoruz. Her biri kendi alanında marka haline gelen Siirt Fıstığı, Pervari Balı ve Zivzik Narı, Tayfi Üzümü, yöreye has meyvelerinin yanı sıra bereketli mera ve yaylalarında büyüyen küçükbaş ve büyükbaş ve hayvancığın gelişimine yönelik desteklerimiz ile birçok proje ve milyonlarca liralık yatırım yaptık, yapmaya devam ediyoruz.” dedi.

Kurtalan ilçemiz; 550 bin dekarı geçen Buğdayı, mercimeği, mısırı, pamuğu ve lavanta tarlaları ile bölgenin tahıl ambarı konumunda olduğunu dile getiren Vali Hacıbektaşoğlu şöyle dedi:

Siirt’te yaklaşık 150 bin nüfus ve 25 binin üzerinde aile geçimini tarım ve hayvancılıktan sağlamaktadır. Başta Siirt fıstığımız, balımız, hayvancılık ürünlerimiz olmak üzere zengin tarımsal ürünlerimizin ilimiz ekonomisine katkısı 10 milyar liranın üzerindedir. Siirt, ülkemiz için çok stratejik bir ürün olan kırmızı mercimek üretiminde ülke sıralamasında 4. sıradadır. Yapılan desteklemeler ile kırmızı mercimek üretiminin ilimizde 3 yılda 70 bin dekardan 150 bin dekara ulaşmış olmasından da büyük bir memnuniyet duyuyorum. 

“ Garzaon Ovasını Suyla Buluşturuyoruz”

Devletin, ilimizin ekonomisine katkı sağlayacak tarımsal üretime ve projelerine desteğinin artarak devam edeceğini kaydeden Vali Hacıbeltaşoğlu konuşmasını şöyle sürdürdü:

Siirt’i ve özelde Kurtalan’ı ilgilendiren başka bir müjdeyi siz değerli çiftçilerimizle paylaşmak istiyorum. Siirt’te hali hazırda devlet eliyle 33 bin dekar alanda sulama yapılmaktadır. Projelendirilme aşamasında olan  ‘Garzan Sulama Projesi’ ile 230 bin dekar alanın sulaması hedefleniyordu. Proje üzerinde yapılan iyileştirmelerle sulanacak arazi miktarı 400 bin dekara çıkarılacaktır. Bu projenin hayata geçirilmesi ile birlikte Garzan Ovası suyla buluşacak, dolayısıyla ilimiz ekonomisi ve tarımı başka bir boyuta taşıyacaktır.

İl Tarım ve Orman Müdürü Ergün Demirhan da il genelinde yürütülen tarım ve hayvancılık projeleri halkında  önemli bilgiler aktardı. 

Konuşmanın ardından çiftçilere sertifikalı kırmızı mercimek tohumu dağıtan Vali Hacıbektaşoğlu, çiftçilerle hatıra fotoğrafı çekti.

Programa, İl Emniyet Müdürü Hakan Yıldırımoğlu,  Kurtalan Kaymakamı Çağlar Tekin, Ak Parti İl Başkanı Av. Ekrem Olgaç, Tarım İl Müdürü Ergün Demirhan, Kayabağlar Belde  Belediye Başkanı Saim seven, Siirt Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Günbat, kurum müdürleri. üreticiler ve çiftçiler katıldı.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN