Kılıçdaroğlu, 120 Milletvekiliyle Erzurum'a Çıkartma Yaptı: Yeni bir mücadeleyi başlatmak zorundayız

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve 120 milletvekili esnaf ziyareti, TBMM Grubu toplantısı ve MYK toplantısı için Erzurum'a geldi. Kılıçdaroğlu burada gerçekleştirilen grup toplantısında, 'Yeni bir mücadeleyi başlatmak zorundayız. Neden yeni bir mücadele? Koskoca Türkiye Cumhuriyeti Devleti bir kişiye teslim edilmemeli. Bir kişiye teslim edilmesi o devlet için felakettir' ifadelerini kullandı.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Artı Siirt Haber - Vedat Aydın

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), her hafta salı günü TBMM'de yaptığı grup toplantısını il il gezerek yapmaya karar verdi. Yeni uygulamanın ilk adresi Erzurum olarak belirlendi.

Bu sabah 07.50'de kalkan uçakla birlikte CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve 120 milletvekili Erzurum'a hareket etti. Çok sayıda milletvekilinin aynı uçakta yolculuk yapıyor olması endişe yaratmıştı.

ERZURUM KONGRESİ'NİN YAPILDIĞI BİNAYI GEZDİ

CHP Lideri Kılıçdaroğlu, çeşitli programlara katılmak üzere geldiği kentte, genel başkan yardımcıları ve milletvekilleriyle Erzurum Kongresi'nin yapıldığı tarihi binayı gezdi.

Görevlilerce Kılıçdaroğlu'na, önemli kararların alındığı kongre hakkında bilgi verildi.

Kılıçdaroğlu, daha sonra Kongre Caddesi'nde esnafı ziyaret etti.

Esnafın sorunlarını dinleyen Kılıçdaroğlu'na eşlik eden milletvekilleri de vatandaşların taleplerini not aldı.

KILIÇDAROĞLU, CHP GRUP TOPLANTISI'NDA KONUŞTU

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, illerdeki grup toplantılarının ilkini Erzurum'da gerçekleştirdi.

Kılıçdaroğlu açıklamasında, "Biz Erzurumlularla kucaklaşmaya ve helalleşmeye geldik" dedi.

Türkiye'nin durumunun parlak olmadığını kaydeden Kılıçdaroğlu, "Yeni bir mücadeleyi başlatmak zorundayız. Neden yeni bir mücadele? Koskoca Türkiye Cumhuriyeti Devleti bir kişiye teslim edilmemeli. Bir kişiye teslim edilmesi o devlet için felakettir" ifadelerini kullandı.

"Erzurum merkezli 9 ilde özel ekonomi bölgesi oluşturacağız" ifadesini kullanan Kılıçdaroğlu, "Tarım ve hayvancılık için uluslararası borsa Erzurum'da kurulacak. Laboratuvar ve ticaret merkezleri olacak. Bölgenin inşası kamu desteğiyle yapılacak. Erzurum Tarım ve Hayvancılık Üretim merkezi olacak" dedi.

Açıklamasında beşli çeteye de değinen Kılıçdaroğlu, "Beşli çeteye aracı kouyorlar, 'acaba Bay Kemal bizimle görüşür mü?' Yemezler efendim. Görüşmem! Ben milletimle görüşürüm, halkımla görüşürüm" diye konuştu.

Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

Meclis tatile girdi, memleketin sorunlarını seyredelim, böyle bir şey yok. Bir karar aldık. Aklımıza tek bir kent geldi Erzurum. Tarihi, kadim şehir. Bir dönem bölgenin Paris'i olarak adlandırılıyordu. Bu şehir Kurtuluş Savaşı'nın başlangıç noktasıydı. Gazi Mustafa Kemal Atatürk Erzurum milletvekiliydi. Erzurum'un hem bizim hem CHP tarihinde özel bir yeri var. Madem bu kadar önemli bir kent neden CHP'ye sempati göstermedi. Neden tek milletvekili çıkarmadı? Bu sorunun cevabını ben vereyim; kabahat CHP'lilerde. Gelmedik, sofranıza oturmadık, çayınızı kahvenizi içmedik. Gel otur, derdini dinle. Biz Erzurumlularla kucaklaşmaya ve helalleşmeye geldik.

Türkiye'nin durumu pek parlak değil. Yeni bir mücadeleyi başlatmak zorundayız. Neden yeni bir mücadele? Koskoca Türkiye Cumhuriyeti Devleti bir kişiye teslim edilmemeli. Bir kişiye teslim edilmesi o devlet için felakettir.

AKP VE MHP'YE TEPKİ

Parlamento dün toplandı. Sağlık çalışanlarının sorunlarını çözmek için. Sağlık çalışanlarının görüşlerini aldık. Sorunların çözüm adresi TBMM'dir. O Meclis, gazi Meclis'tir. Milli Kurtuluş Savaşı'nı yöneten Meclis'tir. Gelmediler, katılmadılar. Niye gelmediniz, niye katılmadınız? Gün olacak, hepsi gelecekler! Gün olacak Meclis'in önündeki bayrak hakimiyetin millette olduğunu gösterecek!

"SURİYELİLERİ KENDİ ÜLKELERİNE GÖNDERECEĞİZ"

Bütün komşularımızla kavgalıyız. Niye kavgalıyız? Ömrü savaş meydanlarında geçen Gazi Mustafa Kemal Atatürk, barışın ne kadar değerli olduğunu söylüyor. Savaşın acımasızlığını görmüş. Bütün komşularımızla niye kavga ediyoruz? Suriye'ye gireceklerdi, namaz kılacaklardı değil mi? Onlar Suriye'ye gitmeden 3,6 milyon Suriyeli geldi. Niçin, neden oldu? Hiç kimse endişe etmesin. Irkçılık yapmadan, kimsenin onuruyla oynamadan onları kendi ülkelerine davulla zurnayla göndereceğiz

TAŞERON İŞÇİLERE SESLENDİ: TAMAMINA KADRO VERECEĞİZ

PTT'nin 14 bin çalışanı var. İlk taşeron işçi örgütlenmesini Erzurum'da yaptım, sonra diğer illerde yaptım. 'Kadro verilmez' dediler, kadro verdiler. Erzurum'dan söz veriyorum; tamamına kadro vereceğiz. 14 bin PTT taşeron işçisine sesleniyorum, bu Bay Kemal sizin hakkınız teslim edecek.

"ERZURUMLULARIN ÇOĞU ERZURUM'UN DIŞINDA YAŞIYOR"

30 Eylül 2017. Devleti yöneten kişi televizyonda konuşuyor, 'Erzurum neden ülkemizin ilk 10 şehrine girmez?' diyor. Doğru. Erzurum bütün doğunun özlemle görmek istediği kentti. Erzurum'un misafirperverliğini hepimiz biliyoruz. Erzurum bölgenin en kalkınmış kenti olarak bilinir. Tarım ve hayvancılığın başkenti olarak bilinirdi. 20 yıldır yönetiyorsun kaçıncı sırada? 62'nci sırada... Bu benim içimi acıtıyor. Bu bölgenin büyüme potansiyeli en yüksek olan kentinin sürekli kan kaybetmesidir. Erzurumluların çoğu Erzurum'un dışında yaşıyor. Altyapı yetersizliği var. İnterneti olmayan binlerce çocuk var. Kişibaşına gelirde sürekli kan kaybediyor. 2018'de 5 bin 655 dolardan, 5 bin 166 dolara düşmüş.

Erzurum'da şeker fabrikası vardı, özelleştirildi. Orada binlerce işçi çalışıyordu şimdi bir avuç. O işçilerin hakkını savunacağım.

"ÇİFTÇİLERİN KREDİ FAİZLERİNİ SIFIRLAYACAĞIZ"

İktidara geldiğimizde çiftçilerin çektikleri kredilerin faizlerini ilk bir haftada sıfırlayacağız. Canlı hayvandan yeme kadar dışarıdan getiriyorlar, yulaftan mısıra kadar dışarıdan getiriyorlar. Komisyon alıyorlar, ceplerini dolduruyorlar. O ceplerin tamamını dikeceğim. Bu milletin alınterini birilerine sömürtmeyeceğim. Havza bazlı planlama yapacağız. Çiftçi ürettiği için zarar etmeyecek. Maliyet belli. Tarım Mahsulleri Ofisi, çiftçinin kara gün dostu olacak. Çiftçinin üretim araçları asla haczedilemeyecek. Çiftçiye ÖTV ve KDV'si olmayan kırmızı mazot vereceğiz. Köylerde nasıl öğretmen, imam varsa ziraat mühendisi, veterineri de olacak. Kırsalda çalışan kadınlar ve gençler çalıştıkları sürece sosyal güvenlik primlerini devlet ödeyecek.

"9 İLDE ÖZEL EKONOMİ BÖLGESİ OLUŞTURULACAK"

Erzurum merkezli 9 ilde özel ekonomi bölgesi oluşturacağız.

Erzurum, Türkiye'nin toprak büyüklüğü olarak 9'uncu büyük ili. Bu bölge özel ekonomi bölgesi ilan edilmesi lazım. Kars, Iğdır, Ağrı, Tunceli, Bitlis, Van, Bingöl... Iğdır TİGEM'de hayvanlar üretilecek. 20 bin aileye küçük ve büyükbaş hayvanlar ücretsiz dağıtılacak. Et işleme tesisleri, deri işleme tesisleri, tarım aletleri, tarımsal paketleme, sıvı gübre ve tekstil üretimi olacak. Tarım ve hayvancılık için uluslararası borsa Erzurum'da kurulacak. Laboratuvar ve ticaret merkezleri olacak. Bölgenin inşası kamu desteğiyle yapılacak. Erzurum Tarım ve Hayvancılık Üretim merkezi olacak. Hayvanların atıklarından sıvı gübre ve elektrik üreteceğiz. Bu elektriği çiftçiler ücretsiz kullanacak. Hedef 30 milyar dolarlık Ortadoğu et borsasının merkezi olması.

"O PARALARI BEŞLİ ÇETEDEN SÖKE SÖKE ALACAĞIM"

Büyüyeceksek hep beraber büyüyeceğiz. Onlar gibi değil Bay Kemal. Birileri değil, 85 milyon büyüyecek. O paraları 5'li çeteden söke söke alacağım. Mahkemeleri ister Londra'ya, ister Japonya'ya götür o paraları alacağım.

Beşli çeteye aracı kouyorlar, 'acaba Bay Kemal bizimle görüşür mü?' Yemezler efendim. Görüşmem! Ben milletimle görüşürüm, halkımla görüşürüm.

"BİZE KATILACAKSINIZ"

Bunları yapmamı istiyor musunuz? İstiyorsanız bize katılacaksınız. Hayvan yemini bile ithal eden bir iktidardan kurtulmak istiyoruz, kendi yemimizi, hayvanımızı kendimiz üretelim diyorsanız bize katılacaksınız. Kredilerin faizleri silinsin istiyorsanız bize katılacaksınız. 5'li çetelerin dönemi bitsin, hak hukuk olsun diyorsanız bize katılacaksınız.

128 milyar dolar nereye gitti, ey Bay Kemal bunlardan hesap sor diyorsanız bize katılacaksınız. EYT'liler eğer bu sorun çözülsün istiyorsanız bize katılacaksınız. Ataması yapılmayan öğretmenler, sağlık çalışanları atamalarınız yapılması için bize katılacaksınız.

Haksızlık diz boyu ama uyuşturucu baronuysanız keyfiniz yerindedir. Adaleti sağlamak ve uyuşturucudan kurtulmak istiyorsanız bize katılacaksınız. Bayramlarda birer maaş ikramiye ödensin diyorsanız bize katılacaksınız.

"GELİYOR GELMEKTE OLAN"

Ben herkesin inancına saygılıyım, yaşam tarzına saygılıyım. Herkesin kimliğine saygılıyım. Bir sorun varsa, bir çocuk yatağa aç giriyorsa gözüme uyku girmemeli. Bunu yapmak zorundayız, el birliğiyle, gönül birliğiyle yapacağız. Geliyor gelmekte olan..."

İKİNCİ TOPLANTININ ADRESİ EDİRNE

Kılıçdaroğlu, salı toplantılarının ikincisini ise 9 Ağustos Salı günü Edirne'de düzenleyecek. Kılıçdaroğlu ayrıca Edirne'de, CHP'nin olağan Parti Meclisi toplantısına da başkanlık edecek. Kılıçdaroğlu, sonraki salı Yalova'da, daha sonra ise Afyonkarahisar'da olacak.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN