Galatasaray Fenerbahçe maçı öncesi kriz iddiası: Suudi Arabistan'da yetkililer İstiklal Marşı ve Atatürk pankartına izin vermedi, takımlar maça çıkmak istemiyor iddiası

Riyad kentinde bu akşam oynanacak Süper Kupa finali öncesi kriz çıktığı iddia edildi. Suudi Arabistan'da yetkililerin maçtan önce İstiklal Marşı okunmasına ve Atatürk pankartı taşınmasına izin vermedikleri iddia edildi. Galatasaray ve Fenerbahçe'nin de bunun üzerine maça çıkmayacaklarını açıkladığı öne sürüldü. Konuyla ilgili TFF'den yapılan açıklamada ise İstiklal Marşı'nın maç öncesi okunacağı aktarıldı.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Artı Siirt Haber - Vedat Aydın

Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da bu akşam 20.45'te başlayacak Galatasaray-Fenerbahçe arasındaki Süper Kupa finali öncesinde Atatürk ve 100. yıl kutlama krizi çıktı.

Suudi yetkililer bu müsabakanın bir spor organizasyonu olduğunu belirterek, siyasi hiçbir paylaşıma izin vermeyeceklerini ifade etti. Aylar öncesinde anlaşmaları imzalayan Türkiye Futbol Federasyonu'nun 100. yıl kutlamaları ve Mustafa Kemal Atatürk'le ilgili yapılacak etkinliklerin onayını almadan, organizasyonu son dakikaya bırakmasıyla da kriz büyüdü.

TİŞÖRT VE PANKARTLA ÇIKMAYA İZİN YOK!

İki takımımızın da Atatürk ve şehitlerimizle ilgili tişört ve pankartla sahaya çıkma talepleri reddedildi. Türkiye Cumhuriyeti'nin 100. yıl logosu bile ev sahibi ülkeden veto yedi.

Bunun üzerine Galatasaray ve Fenerbahçe cephesi bu duruma büyük tepki gösterdi. Riyad'a getirilen sanatçı Norm Ender'in 100. yıl marşına da onay vermeyen Suudi Arabistan, sadece İstiklal Marşı'nın okunmasını istedi. 

TFF: İSTİKLAL MARŞI OKUNACAK

Organizasyon bütçesi olarak 700 bin dolar ayıran TFF, sadece özel uçak kiralamasına 200 bin dolar ödedi. 30'u gazeteci 200'ü aşkın davetli Riyad'a gitti. Yapılan devasa harcamalara rağmen, kutlamalara izin verilmeyince, büyük bir fiyasko patlak verdi.

Öte yandan Fenerbahçe Başkanı Ali Koç ve yönetim kurulu maç sırasında protokolde oturmama kararı aldı.

Konuyla ilgili TFF'den yapılan açıklamada ise İstiklal Marşı'nın maç öncesi okunacağı aktarıldı.

'MAÇA ÇIKMAYIN' ÇAĞRISI

Yaşanan bu durumun ardından sosyal medyada Galatasaray ve Fenerbahçe taraftarları olmak üzere taraflı tarafsız yüzbinlerce kişi, Atatürk ve İstiklal Marşı'na izin verilmemesi nedeniyle takımlardan Suudi Arabistan'da maça çıkmamasını istedi.

SİYASİLER TEPKİ GÖSTERDİ

Suudi Arabistan yaşanan krizin ardından siyasiler de duruma tepki gösterdi. Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ, sosyal medya hesabından paylaşım yaparak, "Türk Milletine ve Atatürk’e yapılan saygısızlığı kabul etmemek ve sahaya çıkmamak size yakışan tavır olur" ifadelerini kullandı.

Demokrat Parti Genel Başkan Yardımcısı Cemal Enginyurt, "Suudi Arabistan, Atatürk düşmanlığı yapıyor" diyerek maçın Suudi Arabistan'da oynanmaması gerektiğini belirti. Enginyurt'un paylaşımı şöyle; "Atatürk pankartı stadı alınmıyor. Arabistan da maç oynamak ayıp ötesi ayıptır. Erdoğan, devreye girip sorunu çözen kahraman (!) olmaya kalkabilir. Sorun baştan çözülmeliydi. Bu maç Suudi Arabistan'da oynanmamalıydı."

Memleket Partisi Genel Başkanı Muammer İnce de paylaşımında, "Bu iddialar doğru ise; bir milim dahi geri adım atmayın, yanınızdayız! Fenerbahçe ve Galatasaray" dedi.

İYİ Parti İstanbul Milletvekili Buğra Kavuncu da iki takımı etiketleyerek yaptığı paylaşımda maça çıkmasın çağrısında bulundu. Kavuncu, "Buradan Fenerbahçe ve Galatasaray kulüplerimize çağrım, İstiklal Marşı'mıza ve Atatürk'ümüze izin vermeme cüretini gösteren bir ülkede maça çıkmayın. Bu millet sizi bağrına basacaktır. Bu kadar beceriksizce bir organizasyona girişen bütün yetkililer de acil olarak istifa etmeli" ifadelerine yer verdi.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN