Cumhurbaşkanının Siirt'te Açılışını Gerçekleştirdiği Dev Fabrikanın Kapalı Olduğundan Haberi Var Mı?

Siirt'te, 04.12.2021 tarihinde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın katıldığı törenle açılışını gerçekleştirilen ve 102 milyon dolar harcanarak hayata geçirilen Türkiye'nin ilk cevherden çinko izabe tesisi neden faaliyete geçmiyor.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Artı Siirt Haber - Haber Merkezi

Siirt'te 102 milyon dolarlık yatırımla hayata geçirilen ve ilk etapta 3 bin kişiye doğrudan istihdam sağlayacağı belirtilen çinko tesisi, enerji maliyetinin arttığı gerekçe gösterilerek faaliyetini durdurdu. Fabrika yetkililerin 20 Eylül'de 'kesin' olarak hizmete gireceğini söylediği tesis yine açılmadı.

Lineer Metal AŞ tarafından Siirt Organize Sanayi Bölgesi'nde Türk-Katar ortaklığıyla hayata geçirilen yatırıma ilişkin şirketin faaliyeti uzun süredir durmuş durumda.

Yüksek enerji fiyatlarından dolayı üretime ara verdiğini duyuran fabrika, açıklamanın üzerinden aylar geçmesine rağmen üretime henüz açılmadı.

Çinko İzabe Tesisi Yönetim Kurulu Başkanı Fikret Baydarman, fabrikada üretimin geçici süreliğine durdurulduğunu ve 20 Eylül'de kesin olarak açılacağını belirtmişti. Açıklamaya rağmen tesisin henüz neden açılmadığı merak konusu.

Artı Siirt olarak, söz konusu fabrikanın bir an önce yeniden açılmasını ve daha güçlü bir şekilde üretime başlaması için gerekli adımların hep birlikte atılmasını öneriyoruz. Ayrıca yetkililerden fabrikanın akıbetine ilişkin yeni bir açıklama bekleniyor.

Fabrikanın kapanmadığını ve kapanmayacağını belirten fabrika yetkilileri, 2 Ekim 2022 tarihinde şu açıklamalara yer vermişti:

"Siirt’te kurulumunu gerçekleştirerek Mayıs 2022 ayı itibari ile ülke ekonomisine kazandırdığımız şehrimizin, ve ülkemizin güzide yatırımı LİNEER METAL ÇİNKO İZABE TESİSİMİZ ile ilgili olarak son günlerde yaşanan gelişmelere ve haberlere istinaden bizler tarafından detaylı açıklama yapılması gerekliliği doğmuştur.

Öncelikle kimsenin yapmak istemediği ve ülkemizin üst düzey yöneticilerin bile Siirt’te fabrika mı kurulur dediği halde şehrimizde, devletten veya herhangi bir devlet kuruluşundan bir tek kuruş teşvik almadan hatta hakkımız olan desteklerin fabrikamıza verilmeyip adeta Siirt’te kurulması dolayısıyla cezalandırıldığımız bu zamanda kendi öz sermayemiz ile kurulan ve Sn. Cumhurbaşkanımızın açtığı fabrikamızın tamamen kapandığı haberlerinin hemşerilerimizde bir hayal kırıklığı ve üzüntü  yarattığının farkındayız.
Biz Türkiye’nin ortasındaki bürokrasiye, basiretsiz liyakatsiz ve sözlerinde durmayan yöneticilerin varlığına rağmen varolmaya çalışıyoruz. Bizlerin dürüstlük ve adaletten başka hiç bir yardımcımız ve başka hocamız yok. Devletten milyarlarca para teşvik alıp yarım yamalak iş yapan sözde iş adamları yüzünden yıllarca memleketimize hiç bir yatırım gelmemiştir. Devlet sırtından para kazandığı halde Siirt'te bir faydası olmayanları, makam sahiplerini ve onların etrafında yalakalık yapan insanları kınıyorum. Çok şükür devletin ve milletin 1 kuruşu boğazımızdan geçmedi.

Tüm hemşerilerime söylemek istediğim yatırım bedelinin 102 Milyon Doları aşan fabrikamızı kapatmadık, kapatmayacağız. Fabrikamız Türkiye’ de hatta Dünya’ da örneğinin az olduğu bir projedir. 2 yıl gibi kısa bir sürede tamamlanmış ve yıl ortasında ilk üretimini gerçekleştirmiştir.

1 Eylül tarihi itibariyle artan enerji maliyetlerine karşı ülkemizin sanayi yöneticilerinin hazırlıksız yakalanması ve vurdumduymazlığının faturası maalesef bizim gibi  enerjiye dayalı  üretim yapan fabrikaları olumsuz etkilemiştir. 8 ayda %600 artan maliyetlere karşı hırsızlık yapmayan hiçbir firma açık kalamaz. 

Bu sebepten dolayı enerji yatırımı yapmamız kaçınılmaz olmuştur. Hızla yeni anlaşmalar hızlı sonuca gidecek üretim modelleri satın alınıyor. Fabrikamızda enerji yatırımları ve yeni enerji anlaşmaları bitene kadar üretim yapmayacağımız için bakım ekibi hariç çalışanlarımız ile kısa bir ayrılık dönemi yaşıyoruz. 2-3 ay süreceğini planladığımız bu süre sonunda ayrıldığımız çalışan arkadaşlarımızla tekrardan başlamaya ve daha güçlü bir şekilde yolumuza devam etmeyi planlıyoruz. Siz değerli hemşerilerimizin destek ve duaları için teşekkür ediyoruz. 

Lineer Metal A.Ş"
 

HABERİ PAYLAŞ:

Yorumlar / 1

  • Yetkin gözcü | 09 Kasım 2023 10:50

    130milyin dolar yatırım yapilan bir fabrikaya sahip cikamayanlar ucuz siyasi hesaplar yuzunden calismamasi icin ugrasan vekiller ihtiyaci olan ruhsat ve teşvikleri engelleyenler sizlere yaziklar olsun tum siirtlilere cagrimdir sahip çıkın bu yatirima kazanmaya baslarsa devami istihdam ve refahtir

BUNLARA DA BAKIN