Avrupa Birliği'nden Türkiye'deki Suriyeliler için 1 milyar avroluk destek taahhüdü

Avrupa Birliği (AB), Türkiye'deki Suriyeliler ve ev sahibi topluluklar için 1 milyar avroluk destek taahhüdünde bulundu.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Artı Siirt Haber - Yahya Kara

AB Komisyonu'nun yazılı açıklamasında, "Suriye ve bölgesel istikrarın desteklenmesi" başlıklı 8. Brüksel Konferansı'nın sonuçlarına dair detaylar paylaşıldı.

Açıklamada, AB'nin 2024 ve 2025 için 2,12 milyar avro taahhüdünde bulunduğu belirtilerek, "Bu yardım, Suriye içindeki ve komşu ülkelerdeki Suriyelilerin yanı sıra, Türkiye, Lübnan, Ürdün ve Irak'taki yerli topluluklara da destek sağlayacak." ifadesine yer verildi.

Açıklamada, "AB, 2023'teki 7. Brüksel Konferansı'nda Suriye'deki nüfusun yanı sıra Suriyeli mülteciler ve Lübnan, Ürdün ile Irak'taki savunmasız yerli topluluklara yönelik 2024 için verdiği 560 milyon avro taahhüdü teyit etti. AB, söz konusu komşu ülkelere 2025 için ilave 560 milyon avro taahhüt etti. AB, Türkiye'deki Suriyeli mültecileri ve hassas durumdaki yerli toplulukları desteklemek için 1 milyar avro taahhütte bulundu." ifadelerine yer verildi.

Açıklamada, ayrıca 2025 taahhütlerinin 2027 yılına kadar olan dönemi kapsayan mali paketin bir parçası olduğu belirtildi.

SİYASİ ÇÖZÜM VURGUSU

Açıklamada, konferansın AB yönetimi ile üye ülkelerini, Suriye'nin komşu ülkelerini, diğer ortak ülkeleri ve bağışçıları, Birleşmiş Milletler dahil uluslararası kuruluşlardan temsilcilerle bir araya getirerek, Suriye'de BM Güvenlik Konseyi'nin 2254 sayılı kararı doğrultusunda müzakerelere dayalı bir siyasi çözüme ulaşılmasının öneminin vurgulandığı ifade edildi.

TOPLAN 7,5 MİLYAR AVRO HİBE VE KREDİ AB

Komisyonu'nun kriz yönetimi ve insani yardımlardan sorumlu üyesi Janez Lenarcic, konferansın sonunda yaptığı açıklamada toplam 7,5 milyar avro hibe ve kredinin taahhüt edildiğini duyurmuştu.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN