60 kişiyi kurtardı, düşen duvarın altında kalarak hayatını kaybetti

Gaziantep'in İslahiye içesinde deprem sonrası oturduğu 6 katlı Polat Apartmanı'nda evlerinde mahsur kalan yaklaşık 60 kişiyi kurtaran Burhan Polat, binadan çıktıktan sonra düşen beton duvarın altında kalarak hayatını kaybetti. Polat'ın mezarının ise depremden 15 gün önce aldığı iş makinesi ile kazıldığı ortaya çıktı.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Artı Siirt Haber - Haber Merkezi

İslahiye ilçesindeki 6 katlı Polat Apartmanı'nın 3. katında oturan Burhan Polat, Kahramanmaraş merkezli meydana gelen deprem ile uyandı. Çocuklarının güvende olduğunu öğrenen Polat, binada bulunanların yardımına koştu. Yıkılan vestiyerlerin düşmesi nedeniyle açılmayan kapıları tekmeleyerek kıran Burhan Polat, dairelerde oturan yaklaşık 60 kişiyi sağ salim tahliye etmeyi başardı.

60 kişiyi kurtardı, düşen duvarın altında kalarak hayatını kaybetti

Son olarak amcası Cafer Demir’i binadan çıkaran Burhan Polat'ın dışarı çıktığında ise üzerine 3. katın duvarı düştü. Enkaz altında kalan Polat, kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti.

60 kişiyi kurtardı, düşen duvarın altında kalarak hayatını kaybetti

Herkesi tahliye etti, dışarı çıktığı anda enkaz altında kaldı

Polat Apartmanı'nın 2. katında oturduğunu anlatan amca Cafer Demir, "Burhan, ilk sarsıntıdan itibaren yukarı kattan başlayarak bütün komşuları uyararak, kapılarını tekmeleyerek kırdı, kapıları açtı. En son bizim yanımıza geldi. Biz ikinci kattaydık. Komşum Şahin Güler yardım istedi. 'Burhan komşuya yardım et' dedim. Komşuya yardım etti. Binayı boşalttıktan sonra dışarıya çıktı. İki bina arasında duvar üzerine düştü. Ortalama 55-60 kişi vardı. Hepsini Burhan tahliye etti. Bir kahraman gibi mücadele etti. Allah razı olsun hepimizi kurtardı, yardımcı oldu. Kendisinin vadesi dolmuş’’ dedi.

Yeğenin cenazesini kendi elleriyle kaldırdı

Burhan Polat’ın isminin caddeye verilmesini isteyen Demir, yeğeninin cenazesini kendi elleriyle enkazdan çıkararak hastaneye götürdüklerini ifade etti. Demir, "Caddeye ismi verilirse çok seviniriz. Kahraman gibi 50-60 kişiyi çıkarttı. Ben binadan aşağıya iniyordum. Çocukları bana doğru ‘Baba’ diye bağırıyordu. Benden önce çıktığını söyledim. Bir de baktık ki yan tarafta duvarın altında kalmış. Önce bizi kurtardı. Hepimizin kapılarını tekmeledi uyardı. Benden 2 saniye önce çıktı. Baktık ki yan tarafta düşmüş, enkaz altında kalmış. Kardeşi Mehmet ve çocukları ile birlikte kaldırdık. Omuzundan tutup kaldırdık, arabaya koyduk hastaneye götürdük’’ dedi.

ARTI SİİRT

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN