Yüzde 25 kira zammı sınırı kalkıyor: İşte izlenecek yöntem...

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç'tan kira uyuşmazlıklarına ilişkin açıklama yaptı. Bakan Tunç, 'Arabulucuk sürecinde ev sahipleri ve kiracılar anlaşırlarsa yüzde 25 kira sınırı aşılabilir.' dedi.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Artı Siirt Haber - Haber Merkezi

Milyonlarca kiracı ve ev sahibini ilgilendiren düzenleme 1 Eylül itibariyle yürürlüğe girdi. Adalet Bakanı Yılmaz Tunç yeni kira düzenlemesi hakkında bilgi verdi. Tunç, iki tarafın anlaşması halinde yüzde 25 sınırının aşılabileceğini söyledi.

Kira uyuşmazlıklarında dava şartı arabuluculuk uygulamasına ve kira artışlarına yönelik soru üzerine Bakan Tunç, kirada yıllık artış oranının yüzde 25'i geçemeyeceğine yönelik düzenlemenin bir yıl daha uzatıldığını anımsattı.

Tunç, "1 Eylül itibarıyla kirada zorunlu arabuluculuk dönemi başlıyor. Yarından itibaren 'alternatif uyuşmazlık çözüm yöntemi' dediğimiz arabuluculuk müessesine zorunlu dava şartı olarak kira davaları da katılıyor. Yine kat mülkiyetinden, komşuluk hukukundan doğan davalar ve ortaklığın giderilmesi davaları zorunlu arabuluculuk kapsamında olacak." diye konuştu.

Arabulucuların bir ay içerisinde iki tarafı uzlaştırdığında konunun mahkemeye intikal etmeden çözüleceğine işaret eden Tunç, anlaşma sağlanamadığında ise yargı yolunun açık olduğunu bildirdi.

Bakan Tunç, "10 yılda 4 milyon 620 bin dosya arabuluculuk önüne gelmiş, 4 milyon 620 bin dosyanın 3 milyon küsuru anlaşmayla sonuçlanmış." bilgisini paylaştı.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN