Uzun Yola Çıkmadan Önce Yapılması Gerekenler

Yaz mevsiminin gelmesiyle birlikte uzun yol yapan araç sayısı her zamanki gibi arttı. Böyle bir ortamda zaten çok önemli olan güvenli sürüş daha da büyük bir önem kazanıyor.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Artı Siirt Haber - Ali Tepe

Güvenli sürüş için uzun yol öncesi mutlaka bakmamız gereken bazı unsurlar var. Özellikle özel araçlarıyla yola çıkacak olanlar, ufak ama hayati önem taşıyan önlemler alarak bireysel ve toplam trafik güvenliğini artırmaya yardımcı olabiliyor. Peki bunun için ne yapmak gerekli? Şimdi uzun yol öncesi dikkat etmeniz gereken detaylara şöyle bir göz atalım...

Hava basıncını mutlaka kontrol ettirin

Yol ve hava koşulları nasıl olursa olsun sürücülerin ilk yapmaları gereken şey lastiklerin hava basıncı ve diş derinliğini mutlaka kontrol etmeleridir. Lastik basınçları normalden fazlaysa aracınızın yol tutuşu azalır. Basınç normalden az ise lastik sırtının dış kısımları yere temas eder ve tutunma yine az olur. Yola çıkmadan önce veya yolculuğun ilk 15 – 20 kilometresinde, mutlaka lastik basıncı kontrol edilmesi gerekiyor. Çünkü uzun süre yol alındığında ısınan lastiklerin içindeki hava basıncı yükseliyor. Bu da sürücüleri yanıltabiliyor.

Aracın yağını ve suyunu kontrol edin

Aracın yağını ve suyunu kontrol etmek istisnasız her sürücünün önem verdiği bir şey. Ancak bazı durumlarda bu önemli kontroller unutulabiliyor. Bu yüzden uzun yola çıkmadan önce çok daha dikkatli olmak gerekiyor. Çünkü şehir için yapılan böyle bir ihmal çok kolay bir şekilde çözülebilir. Uzun yolda ise kontrol etmeyi unutmanız durumunda hiç istemeyeceğimiz sonuçlarla karşılaşabiliriz.

Diş derinliği ve stepnelerin kontrolü

Yaz koşullarında güvenlik sınırı 3 mm olan diş derinliğinin kış döneminde ise 4 mm’nin altına düşmemesine dikkat edilmesi gerekiyor. Çünkü düşük diş derinliği fren mesafesinin uzamasına sebep oluyor. Ayrıca stepnelerin de mutlaka kontrol edilmesi lazım. Bu ayrıntı atlandığı takdirde küçük sıkıntılarla atlatılabilecek olaylar ciddi sorunlara dönüşebiliyor. Ayrıca lastiklerinizin mevsime uygun olması uzun yolda çok daha önemli. Doğru lastik özellikle hızlı alınan virajlarda savrulma riskini de en aza indiriyor.

Allianz kaskonun sunduğu avantajları öğrenin

Uzun yolda sizi rahatlatacak ve her zaman güvende olmanızı sağlayacak en önemli unsurlardan biri de aracınızın kaskosu. Müşterilerin beklenti ve ihtiyaçlarına göre kasko sigortasını yeniden tasarlayan Allianz; Mini, Eko, Kapsamlı ve Markalı olmak üzere dört farklı kasko paketi geliştirdi. Yolculuk öncesi sizin için en uygun kasko paketini seçtikten sonra geriye tek bir şey kalıyor: Sevdiklerinizle yolda dinleyeceğiniz müzik “playlist”ini belirlemek.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN