Fenerbahçe, Dinamo Kiev maçındaki Vladimir Putin tezahüratı nedeniyle UEFA'dan ceza alabilir

Spor Hukukçusu Avukat Emin Öztürk, Fenerbahçe-Dinamo Kiev maçında yapılan 'Vladimir Putin' tezahüratının olası sonuçlarına dair konuştu. Öztürk, Fenerbahçe'nin UEFA Disiplin Talimatı'ndaki yargılanabileceği madde ve verilebilecek muhtemel ceza hakkında önemli tespitlerde bulundu.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Artı Siirt Haber - Ali Tepe

Şampiyonlar Ligi 2. Tur Ön Eleme rövanş maçında Dinamo Kiev’i ağırlayan Fenerbahçe, 2-1’lik yenilginin ardından Devler Ligi’ne veda ederken, maç içinde yapılan ‘Vladimir Putin’ tezahüratı dünya kamuoyunun gündemini meşgul etmeye devam ediyor.

Kiev’li futbolcuların, attıkları ilk golün ardından Fenerbahçe tribünlerini kışkırtan hareketleri, sarı lacivertli taraftarların Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin lehine tezahürat yapmasıyla işleri çığrından çıkardı. Ukrayna’yı işgal eden Rusya’nın lideri lehine yapılan tezahürat kısa sürse de, Türkiye ve dünya kamuoyunun gündemine oturmayı başardı.

Yaşananların ardından UEFA’nın Fenerbahçe’ye disiplin soruşturması açması ve sarı lacivertlilerin ceza alabileceği ihtimalinin ortaya çıkmasından sonra, spor hukuku alanında Türkiye'yi uluslararası mecrada temsil eden, İsviçre’deki Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi (CAS) ile Euroleague Basketbol Tahkimi’nin tek Türk hakemi olan Avukat Emin Özkurt görüşlerini sozcu.com.tr’ye aktardı.

“BAŞARISIZLIK GÖLGEDE KALDI”

“Fenerbahçe taraftarın bu davranışı ve tezahüratı, Rusya'nın Ukrayna'yı işgaliyle başlayan ve milyonlarca insanın vatanını terk etmesi, binlercesinin yaralanması ve ölmesi ile sonuçlanan bir işgalin devam ettiği süreçte gelmesi itibarıyla, dünkü mağlubiyeti ve Şampiyonlar Ligi yolundan çıkılması başarısızlığını gölgede bırakmış gibi görülmektedir.”

“PUTİN SLOGANLARI ÇOK ÜZÜCÜ OLDU”

“Türkiye'de bir Türk takımının taraftarlarının yabancı bir devlet başkanı lehine tezahüratta bulunmasını başlı başına bir tartışmamız lazımken, hele hele lehine tezahüratta bulunulan kişinin Putin gibi Ukrayna'ya tüm dünyanın kınadığı bir saldırının emrini veren bir lider olması ve savaş tüm acılarıyla devam ederken bu sloganların atılması çok üzücü olmuştur. Peki bu tür durumlarda Avrupa futbolunun yönetim organı ve Şampiyonlar Ligi turnuvasının organizatörü UEFA ve onun Talimatları ne der? Konuya bu açıdan hukuki bir gözle bakacak olursak durum çok parlak görülmemektedir.”

“PUTİN TEZAHÜRATI FENERBAHÇE’Yİ BAĞLAR”

“Öncelikle belirtmek gerekir ki UEFA kuralları gereği kulüpler taraftarlarının fiil ve davranışlarından sorumludur. Atılan sloganlar bu açıdan Fenerbahçe kulübünü bağlar. Dolayısıyla bu tezahüratlar UEFA nezdinde bireysel bir taşkınlık olarak ele alınmayacaktır. Muhtemelen önümüzdeki saatlerde UEFA tarafından bir açıklama yapılıp konuyla alakalı bir soruşturmanın başladığı kamuoyuna duyurulacaktır ve ilgili eylem ile alakalı gözlemci raporları ve görsel veriler dahil tüm deliller toplanacaktır. Akabinde Fenerbahçe Kulübünden olaylara ilişkin bir savunma istenecektir ve nihayetinde UEFA'nın ilgili hukuk kurulu tarafından bir karar verilecektir.”

HANGİ MADDEDEN DEĞERLENDİRİLEBİLİR?

“Bu tür durumlar UEFA Disiplin Talimatı'nın 16.2.e Maddesi çerçevesinde değerlendirilir ve bu hükme göre, müsabakalarda bir spor etkinliğine uygun olmayan siyasi, ideolojik, politik, dini veya saldırgan nitelikteki mesajları içeren kelime, nesne, pankart ve benzeri araçların kullanılması yasaktır. Dolayısıyla, UEFA Kontrol, Etik ve Disiplin Kurulu'nun dün akşamki Fenerbahçe-Dinamo Kiev müsabakasında yapılan tezahüratın bu madde kapsamında değerlendirilme riski taşıdığı kanaatindeyim.”

“TERCİH EDİLEN CEZA ŞEKLİ…”

“Vladimir Putin lehine yapılan bu tezahüratın saldırganlığın takdir edilmesi olarak UEFA tarafından görülmesi durumunda Disiplin Talimatı'nda belirttiğim maddesine aykırı bulunması durumunda ise UEFA Kontrol, Etik ve Disiplin Kurulu'nun vereceği ceza konusunda geniş bir takdir yetkisi bulunmakta. Bu nedenle vereceği cezayı tahmin etmek zor olmakla birlikte bundan önceki emsal vakalara bakıldığında bu tür ihlallerde UEFA tarafından tercih edilen ceza türü para cezasıdır.”

“AŞIRIYA KAÇACAK CEZA GELMEMESİ GEREKİR”

“Bir örnek vermem gerekirse 17 Şubat 2022 tarihinde oynanan Marsilya-Karabağ FK Konferans Ligi müsabakasında Marsilya taraftarlarının, Azerbaycan-Ermenistan savaşı ile alakalı olarak ‘Karabağ Ermenistan'ındır’ yazılı pankart açmasından dolayı Marsilya'ya UEFA Kontrol, Etik ve Disiplin Kurulu tarafından 20.000 euro'luk bir para cezası verilmiştir. Benzer bir duruma dair UEFA'nın böyle bir kararı ortadayken çok aşırıya kaçacak bir cezanın gelmemesi gerekir.”

“DAHA SERT BİR YAKLAŞIM OLABİLİR”

“Fakat şunu da görmek lazım, bu olay özelinde durum biraz daha karmaşıktır. Avrupa kamuoyunun Ukrayna – Rusya savaşına ilişkin olarak genel yaklaşımı dikkate alındığında, UEFA Kontrol, Etik ve Disiplin Kurulu kendini baskı altında hissederek vereceği cezada normale göre daha sert bir yaklaşım sergilemesi olasıdır.”

“DAHA AĞIR BİR PARA CEZASI…”

“Ayrıca UEFA talimatları UEFA Kontrol, Etik ve Disiplin Kurulu'na, vereceği ceza konusunda geniş bir takdir yetkisi sunmaktadır. Günün şartları ve olayın vahametine göre değerlendirme yapılıp cezaların artırılabileceği de göz önüne alındığında Fenerbahçe taraftarlarınca yapılan bu tezahürat, Fenerbahçe için diğer emsallerinden daha ağır bir para cezası sonucunun çıkması şaşırtıcı sayılmaz.”

“FENERBAHÇE AÇIKLAMA YAPMALI”

“Bu çerçevede Fenerbahçe'nin derhal konuyla alakalı resmi internet sitesinden bir açıklama yapıp olayı onaylamadığını, meseleyi ciddiyetle ele aldığını beyan etmesi, sorumluların belirlenmesi için çalışmalar başlattıklarını vurgulaması gerekir. Unutmamak lazım ki spor sadece spor değildir, çok daha ötesidir. Hele hele yanı başımızda çok yakın ilişkili olduğumuz iki ülkenin içerisinde olduğu bir savaş söz konusuyken durum daha da hassas ele alınmalıdır.”

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN