Uzmanlar, sabahları asla yapmamanız gereken tek şeyi açıkladı

İyi bir uyku düzenine sahip olmak isteyenler dikkat! Uzmanların asla yapmamanız gerektiği konusunda hemfikir olduğu tek bir şey var.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Artı Siirt Haber - Vedat Aydın

Huffington Post'a konuşan uzmanlar, güne iyi başlamanıza yardımcı olacak en önemli ipuçlarını paylaştı.
İç saatiniz için en büyük tehdidin ışık olduğunu savunan uyku tıbbı uzmanı Dr. Chester Wu'ya açıklamalarına göre, iç biyolojik saatiniz olan 'sirkadiyen ritim,' kabaca 24 saatlik bir döngüde çalışır ve ne zaman uyanık veya uykulu hissedeceğinizi belirler, ışığa maruz kalmaktan büyük ölçüde etkilenir. Sabahları yapılan egzersizler, sirkadiyen ritmi güçlendirerek 'gün içinde uyanıklığı ve geceleri de uykuyu' teşvik eder.
 

Wu ayrıca, düzensiz aralıklarda uyumaktan veya geceleri çok fazla ışık almaktan dolayı uyku sorunları yaşayabileceğinizi de aktarıyor. Peki, kaliteli bir uyku çeken insanların asla yapmadığı en önemli şey nedir?

ALARM ÇALDIKTAN SONRA YATAKTA KALMAK: "Yatakta oyalandığınızda, bu kesinlikle daha tembel veya halsiz hissetmenize neden olacaktır" diyen Wu, sadece bununla kalmadığını belirtiyor.

Nörobilimci ve uyku uzmanı Chelsie Rohrscheib, alarm çaldıktan sonra yatakta kalmanın felakete davetiye çıkarmak olduğunu düşünüyor ve bu durumu şöyle aktarıyor:

"Asla yatakta kalıp uyku ile ilgili olmayan aktiviteler yapmam. Uyandığımda derhal yataktan çıkar ve başka bir odaya geçerim. Bu, 'beynimin yatak odasının sadece dinlenme yeri olduğu çağrışımını korumasına yardımcı oluyor' ve daha yüksek kaliteli bir uykuyu teşvik ediyor."

IŞIĞIN UYKUYA ETKİSİ NE? Dr. Chris Winter, yatak odasını karanlık tutmamızı ve yataktan çıkar çıkmaz aydınlık bir odaya geçmemiz gerektiğini savunuyor. Aynı zamanda Dr. Winter'a göre, "Işık, beyninizin melatonin üretimini etkili bir şekilde durduruyor ve vücudunuza günün başladığını haber veriyor..."

Nörobilimci ve uyku uzmanı Chelsie Rohrscheib'e göre, "uyandıktan sonraki ilk yarım saat içinde dışarı çıkmak veya bir pencere kenarında oturarak kendinizi doğal güneş ışığına maruz bırakmak" en iyisi. Bu durum, 'sirkadiyen ritmi belli bir düzende tutmaya' yardımcı oluyor.
Diğerler uzmanlar ise "güne egzersizle başlamanızı ve muhakkak yatağınızı hazırlamanızı" tavsiye ediyor. 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN