Türkiye'nin ilk astronotu Alper Gezeravcı Türkiye'ye döndü

Türkiye'nin ilk astronotu Alper Gezeravcı, Esenboğa Havalimanı'na geldi.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Artı Siirt Haber - Vedat Aydın

7 Şubat Çarşamba günü Uluslararası Uzay İstasyonu'ndan (ISS) ayrılan mürettebatı taşıyan Dragon kapsülünün yolculuğu yaklaşık 48 saat sürdü. İlk Türk astronot Alper Gezeravcı'nın da içinde bulunduğu Dragon uzay aracı ve Axiom-3 görev ekibi 9 Şubat’ta Florida'da açıklarında okyanusa iniş yaptı. İniş anı Axiom Space'in sosyal medya platformu X hesabından canlı yayınlandı. Dragon kapsülü, kendilerini bekleyen gemiye alındıktan sonra astronotlar kapsülden dışarı çıkarıldı.

Gezeravcı, bugün Ankara Esenboğa Havalimanı'na geldi. Gezeravcı çiçeklerle karşılandı.

Alper Gezeravcı, Esenboğa Havalimanı'nda basın toplantısı düzenliyor:

"Çok değerli basın mensuplarımız, değerli zamanınızı ayırarak bugün burada bulunduğunuz için çok teşekkür ederim.
Adımımızı attığımız ilk andan itibaren sizlerin gülümseyen yüzleriyle ve memleketimizin sıcak kucaklamasıyla karşılaştığım için son derece mutluyum.
Aslında en çok özlediğim şeylerden bir tanesiydi. Maneviyatı yüksek olan bir ülkenin hakikaten içten samimi insanlarıyla Türk vatandaşlarımızla tekrar bir araya gelmek, kavuşmak belki de bu yolculuğun en güzel, sonlanan kısmıydı.
Ben görevin ilk başlangıç anından itibaren bulunan bir hedef. Bugüne kadar gerçekten hayallerimizin sınırını teşkil eden, gökyüzündeki, gözünüzle görebileceğimiz sınırları bertaraf eden, hedeflere erişebilmiş olmanın mutluluğuyla ülkeme geri döndüm.

Türkiye'nin bugüne kadar bana sağlamış olduğu imkanlara, bana kazanmış olduğum kabiliyetlerle, ülkeme borçlu olduğum bütün bu imkanları seferber ederek gerçekleştirdiğimiz görevin gerisinde, görevin hazırlık sürecinde bugünlere kadar gelmesini sağlayan, öncelikle ortaya koymuş olduğu güçlü iradeyle Sayın Cumhurbaşkanımız, devletimizin tüm kurumları görevin icrası sürecinde bir çarkın mükemmel işleyen dişleri gibi hiçbir aksaklığa mahal vermeksizin, hazırlık sürecini çok kolay hale getiren bir görevin icrasında hiçbir aksaklığa mahal vermeyecek şekilde bütün hazırlık sürecini yürüten Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız, Türkiye Uzay Ajansımız ve TÜBİTAK'ın değerli çalışanlarına minnettar olduğumu ifade etmek isterim öncelikle.

Astronot olarak, Türkiye'nin astronotu olarak geleceğimizin teminatı, az önce karşılaştığımız sevgili kardeşlerimize orada gerçekleştirdiğimiz her bir deneyi temsil eden birer bayrağı elden teslim ederek, bundan sonra başlayan kutlu yolculuğumuzun bayrak değişimini gerçekleştirmiş olduk.

Sayın Bakanımızın da çok güçlü bir irade ilanını ifade ettiği şekilde, bu sadece bir başlangıçtı, bir yere varış hikayesi değildi.

Devletimizin güçlü iradesini sadece burada bizler değil, görevin icrası esnasında hazırlık yaptığımız yurt dışındaki farklı kurulumları birleşenleri uzay istasyonunda hazır sürecimizi gözlemleme imkanı bulmayan ama orada gerçekleştirdiğimiz deneyleri birebir bizimle birlikte icra aşamasında vakıf olan ve hayranlıklarına yaptığımız işleri hakikaten gönülden tebrik edilerek getiren insanların duygularıyla geriye döndüm.

Ülkemin bu alanda ortaya koymuş olduğu, geçmişimizde unutmuş olduğumuz hiçbir görev olmamasına rağmen, gerçekleştirdiğimiz ilk görevin bu kadar başarıyla sonlanmasından ötürü en içten samimi tebriklerini dile getiren ve konuda attığımız adımın, adaletin güçlülüğünü hakikaten gözlemleyerek dile getiren insanların bize yüklemiş olduğu mutlulukla geri döndüm.

Türkiye'nin hakikaten bu konuda atmış olduğu adımın ve geleceğe yönelik koymuş olduğu hedeflerin güçsüz duruşu noktasında görev icra eden bir kişi olarak değil, Türkiye Cumhuriyeti'nin bir vatandaşı olarak, yurt dışındaki basın, yayın kanallarında ülkemize ilişkin, hakikaten son derece gurur verici ifadelerden ve yorumlardan alınmış olduğum ilk izlenimlerde müthiş bir şekilde gururlanmış olarak ülkeme geri döndüm."

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN