Tahliye edildikten sonra kaybedilen mültecinin işkence görüntüleri ailesine gönderildi

Erzincan L Tipi Cezaevi'nden tahliye edildikten sonra kendisinden haber alınamayan mülteci Ali Veli'ye işkence edildiği anların görüntüleri ailesine gönderildi.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Artı Siirt Haber - Vedat Aydın

Erzincan L Tipi Kapalı Cezaevi’nden 13 Mart’ta tahliye edilen ancak kendisinden o günden bu yana haber alınamayan 19 yaşındaki Ali Veli isimli mülteci gence işkence yapıldığı anların görüntüleri Suriye'nin Kamışlı'daki ailesine gönderildi.

Mezopotamya Haber Ajansı'nda yer alan habere göre, aileyi Türkiye’ye ait bir cep telefonu numarasıyla arayan kimliği belirsiz şahıslar, aile için “örgüt içinde” olduklarını belirterek tehdit etti.  Kimliği belirsiz kişilerce aranan aile, aramanın ses kaydını aldı. Telefon görüşmesinde ilk olarak annesiyle konuşturulan Ali Veli’nin kimliği belirsiz şahısların kendisine dönük talimatlarını Kürtçe olarak annesine bildirdi. Ali Veli, kendisinin Suriye’de tutulduğunu tahmin ettiğini belirterek, Suriye’nin neresinde olduğunu bilmediğini söyledi. Ali Veli, talimatları aktardıktan sonra bir şahıs Arapça konuşarak, aileyi tehdit etti, Ali Veli’nin babasının kendileri için çalışmasını istedi. Ali Veli’nin babasının kendileri için çalışmaması durumunda Ali Veli’yi öldürmekle tehdit eden şahsın ardından bir kişi Türkçe konuşmaya dahil oldu.  

AİLE ÖLÜMLE TEHDİT EDİLDİ 

Türkçe konuşan şahıs Ali Veli’nin annesine “Bütün aileni öldüreceğim. Kocan bu telefonu bir hafta içinde arayacak. Başka yolu yok bunun. Benim zamanım da vaktim de çok. Kocana söyle artık adalet ve hukuk yok. Eğer test etmek istiyorsan bir hafta bekle oğluna ne yapacağımı göreceksin. Kocanın, kardeşlerinin, ailenin, çocuklarının örgütte ne iş yaptıklarını hepsini biliyorum. Bunların hepsini kocana ilet” tehditlerinde bulundu. 

İHD DEVREYE GİRDİ

Konuya dair İnsan Hakları Derneği (İHD) Mardin şubesine ulaşan aile hukuki destek talebinde bulundu. İHD, Ali Veli'nin yaşam hakkı çerçevesinde girişimleri başlatarak, ilgili mercilere başvurular gerçekleştirdi. 

Cezaevi yetkilileri Ali Veli’nin yakınlarına, Suriye’ye gönderilmek üzere geri gönderme merkezine götürüleceğini söylemişti. Aile yakınlarının tüm çabalarına rağmen Ali Veli’nin hangi geri gönderme merkezine götürüldüğü öğrenilememişti. 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN