Siirt'te 'Türk Mutfağı Haftası' Panelle Başladı

Siirt'te 'Türk Mutfağı Haftası' etkinlikleri kapsamında 'Gastronomi Paneli' düzenlendi.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Artı Siirt Haber - Vedat Aydın

Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Sayın Emine Erdoğan Hanımefendinin öncülüğünde kutlanan "Türk Mutfağı Haftası" kapsamında Siirt Üniversitesi Merkez Kampüsü Konferans Salonunda "Türk Mutfağı ve Siirt Mutfağı” konulu ‘Gastronomi Paneli’ düzenlendi.
12 bin yıllık tarihi geçmişiyle bu topraklarda yasayan birçok medeniyetin ve uygarlığın beşiği olan Siirt’in yöresel orijinal, benzersiz kendine has özellikleri bulunan zengin mutfağının tanıtılması amacıyla Siirt Valiliği, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünce Siirt Üniversitesi Merkez Kampüsü Konferans Salonunda gastronomi paneli düzenledi.

Moderatörlüğünü TRT1 Program Sunucusu Yazar Aynur Ayaz’ın yaptığı panelin açılısında konuşan Sosyal Bilimler Meslek Yüksek Okulu Aşçılık Bölüm Başkanı Öğretim Görevlisi Nalan Aslan Yetkin, mutfağını kültürel kimliği yansıttığını söyledi.

Yetkin, “Mutfak kültürel kimliğimizdir. Bizler yaşamsal faaliyetlerimiz devam ettirmek adına besleniyoruz Barındırdığı kültürel çeşitlilikle büyük bir hakikat olan ‘Türk Mutfağının’ asırlara uzanan bir yolculuğu bulunmaktadır. Bu yolculuk sürecince çeşitli kültürlerden etkilenmiş, onlardan etkilenmiş ve zenginleşmiştir. Bu noktada bizlere düsen görev bu kültürel zenginliği gelecek kuşaklara aktarılmasını sağlamaktır” dedi.

Panelde; İstanbul Aydin Üniversitesi Gastronomi Başkanı Prof. Dr. Kamil Bostan, Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversite Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölüm Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Gülçin Özbay ve Ürün Geliştirme ve Konsept Danışmanı Şef Erdal Türksoy ‘Türk Mutfağı’ konuları ile ilgili ayrıntılı bilgiler aktardı.

Katılımcıların sorularının cevaplandırılması ve kentin zengin mutfağını yansıtan yöresel yemeklerin yer aldığı Fotoğraf sergisinin gezilmesi ile buradaki program sona erdi.

Kentte "Türk Mutfağı Haftası" Siirt Belediyesi Kızlar tepesi Sosyal Tesislerinde çeşitli etkinliklerle devam edecek.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN