Siirt'te tarım arazisi icradan satılacak!

Siirt ili Tillo ilçesi İkizbağlar köyünde 3709 m² tarım arazi icradan satılacağı basın ilan kurumu internet sitesinden duyuruldu.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Artı Siirt Haber - Akif Özalp

Satışa sunulan arazite Tortalama 35-40 yaşlarında fıstık ağaçlarının olduğu belirtilen ilanda, "Siirt İl, Tillo İlçe, İKİZBAĞLAR Mahalle/Köy, VEDİGIRAVE Mevkii, 144 Ada, 10 Parsel, FISTIKLIK NİTELİĞİNDEKİ TAŞINMAZ. Bilirkişi Raporu'nda:" Taşınmazın toprak bünyesi ince tekstürlü (%35'ten fazla killi-tınlı), tesirli toprak derinliği orta (60-90 cm.), tabii toprak drenajı iyi, geçirgenlik orta (2,00- 6,35 cm / saat), tuzsuz, su ve rüzgar erozyonu yok, az taşlı(%2-10 arası), çok az kireçli (%0,2), toprak reaksiyonu yapısı bakımından orta eğimlidir. (%5-10), sulama imkanı yoktur. Toprak ve Arazi Sınıflaması Standartları Teknik Talimatına göre taşınmaz dikili tarım arazisi sınıfı özellikleri taşımakta ve makineli tarımın yapabileceği ikinci sınıf arazi özellikleri göstermektedir. Bölgenin ekolojik şartlarının uyumluluğu, drenaj ve erozyon sorunlarının bulunmaması dolayısıyla bölge çiftçisi her türlü tarım biçimini uygulayabilir. Taşınmazda ortalama 35-40 yaşlarında fıstık ağaçlarının olduğu görülmüştür."denildi.


Basın ilan kurumunda yer alan ilanda şu ifadelere yer verildi:

Adresi İkizbağlar Köyü, 144 Ada, 10 ParselAydınlar / SİİRT
Yüzölçümü 3.709,12 m2, Arsa Payı :-
İmar Durumu :Taşınmaz uygulamalı imar planı içerisinde yer almayıp belediye hizmetlerinden yararlanmamaktadır.
Kıymeti : 419.130,56 TL,KDV Oranı : %8
Kaydındaki Şerhler : Tapu Kaydında olduğu gibidir.
1. Satış Günü 02/01/2023 günü 14:00 - 14:10 arası
2. Satış Günü 27/01/2023 günü 14:00 - 14:10 arası
Satış Yeri : ADLİYE MEZAT SALONU - Siirt Adalet Sarayı Ek Hizmet Binası İcra Müdürlüğü Mezat Salonu Barış Mah. Şeyhebul Vefa Cad No:17 MERKEZ / SİİRT
Satış şartları :
1- İhale açık artırma suretiyle yapılacaktır. Birinci artırmanınyirmi gün öncesinden, artırma tarihinden önceki gün sonuna kadar esatis.uyap.gov.tr adresinden elektronik ortamda teklif verilebilecektir. Bu artırmada tahmin edilen değerin %50 sini ve rüçhanlı alacaklılar varsa alacakları toplamını ve satış giderlerini geçmek şartı ile ihale olunur. Birinci artırmada istekli bulunmadığı takdirde elektronik ortamda birinci artırmadan sonraki beşincigünden, ikinci artırma gününden önceki gün sonuna kadar elektronik ortamda teklif verilebilecektir. Bu artırmada da malın tahmin edilen değerin %50 sini,rüçhanlı alacaklılar varsa alacakları toplamınıve satış giderlerini geçmesi şartıyla en çok artırana ihale olunur. Böyle fazla bedelle alıcı çıkmazsa satış talebi düşecektir.
2- Artırmaya iştirak edeceklerin, tahmin edilen değerin % 20'si oranında pey akçesi veya bu miktar kadar banka teminat mektubu vermeleri lazımdır. Satış peşin para iledir, alıcı isteğinde (10) günü geçmemek üzere süre verilebilir. Damga vergisi, KDV,1/2 tapu harcı ileteslim masraflarıalıcıya aittir. Tellâllık Harcı, taşınmazın aynından doğan vergiler satış bedelinden ödenir. (Alacakları rehinli olan alacaklıların satış tutarı üzerinden rüçhan hakları vardır. Gümrük resmi ve akar vergisi gibi Devlet tekliflerinden muayyen eşya ve akardan alınması lazım gelen resim ve vergi, rehinli alacaklardan sonra gelir.)
3- İpotek sahibi alacaklılarla diğer ilgilerin (*) bu gayrimenkul üzerindeki haklarını özellikle faiz ve giderlere dair olan iddialarını dayanağı belgeler ile (15) gün içinde dairemize bildirmeleri lazımdır; aksi takdirde hakları tapu sicil ile sabit olmadıkça paylaşmadan hariç bırakılacaktır.
4- Satış bedeli hemen veya verilen mühlet içinde ödenmezse İcra ve İflas Kanununun 133 üncü maddesi gereğince ihale feshedilir. İhaleye katılıp daha sonra ihale bedelini yatırmamak sureti ile ihalenin feshine sebep olan tüm alıcılar ve kefilleri teklif ettikleri bedel ile son ihale bedeli arasındaki farktan ve diğer zararlardan ve ayrıca temerrüt faizinden müteselsilen mesul olacaklardır. İhale farkı ve temerrüt faizi ayrıca hükme hacet kalmaksızın dairemizce tahsil olunacak, bu fark, varsa öncelikle teminat bedelinden alınacaktır.
5- Şartname, ilan tarihinden itibaren herkesin görebilmesi için dairede açık olup gideri verildiği takdirde isteyen alıcıya bir örneği gönderilebilir.
6- Satışa iştirak edenlerin şartnameyi görmüş ve münderecatını kabul etmiş sayılacakları, başkaca bilgi almak isteyenlerin 2019/32 Tlmt. sayılı dosya numarasıyla müdürlüğümüze başvurmaları ilan olunur.

    İİK m.126)

(*) İlgililer tabirine irtifak hakkı sahipleri de dahildir.
* : Bu örnek, bu Yönetmelikten önceki uygulamada kullanılan Örnek 64'e karşılık gelmektedir.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN