Siirt'te Öğretmenler Öğretmenler Gününde Kutlamalara Katılmayacak!

Eğitim Gücü Sen Siirt Şubesi,  '24 Kasım Öğretmenler Gününe kadar ÖMK ve Kariyer Basamakları Sınav Uygulamasında iptal veya herhangi bir değişiklik olmadığı takdirde Öğretmenler Günü faaliyetleri çerçevesinde yapılan resmi ve gayri resmî hiçbir etkinliğe katılmama ve 24 Kasım günü CİMER üzerinden protesto mesajı etkinliği yapma' kararı aldı.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Artı Siirt Haber - Akif Özalp

Eğitim ve Bilim Gücü Dayanışma Sendikası Yönetim Kurulu, Genel Başkan Oğuz ÖZAT Başkanlığında toplanan yönetim, ‘24 Kasım Öğretmenler Gününe kadar ÖMK ve Kariyer Basamakları Sınav Uygulamasında iptal veya herhangi bir değişiklik olmadığı takdirde Öğretmenler Günü faaliyetleri çerçevesinde yapılan resmi ve gayri resmî hiçbir etkinliğe katılmama ve 24 Kasım günü CİMER üzerinden protesto mesajı etkinliği yapma’ kararı alındığını duyurdu.


Eğitim Gücü Sen'den yapılan yazılı açıklamada konuya ilişkin şu ifadelere yer verildi:

"Ekonomik kazanım sağlayan uzman öğretmen ve başöğretmen unvanı alabilmek için PDF notları ile sınava hazırlanmak zorunda bırakılan öğretmenlerin, kariyer basamakları sistemine tepkisi sürüyor.  

Eğitim Gücü Sen, öğretmenlerin itibarını zedeleyen ve okullarda çalışma barışını bozacağı düşünülen Kariyer Basamakları Sistemine yönelik aksiyon almaktan çekinmiyor. Bu kapsamda Eğitim ve Bilim Gücü Dayanışma Sendikası Yönetim Kurulu, Genel Başkan Oğuz ÖZAT Başkanlığında 5 Kasım 2022 Cumartesi günü toplandı. Sürece yönelik değerlendirmenin ardından, Eğitim Gücü Sen Yönetim Kurulu tarafından, üyelerin isteğine uygun biçimde,  ‘24 Kasım Öğretmenler Gününe kadar ÖMK ve Kariyer Basamakları Sınav Uygulamasında iptal veya herhangi bir değişiklik olmadığı takdirde Öğretmenler Günü faaliyetleri çerçevesinde yapılan resmi ve gayri resmî hiçbir etkinliğe katılmama ve 24 Kasım günü CİMER üzerinden protesto mesajı etkinliği yapma’ kararı alındı.

Eğitim Gücü Sen, hukuki süreçlerin yanı sıra basın açıklamaları ile sürecin başından itibaren sahanın yanında olduklarını her fırsatta dile getiriyor. Sınava girmeyi ve sınav gözetmenliği almayı boykot eden tek sendika durumundaki Eğitim Gücü Sen, Öğretmenlik Meslek Kanunu ve Kariyer Basamakları Sistemine karşı  02 Kasım 2022 Çarşamba günü kurumda bulunarak iş bıraktı.  Eğitim Gücü Sen üyeleri,  talepleri doğrultusunda sendika yönetim kurulunun aldığı kararla; sınav iptal edilmediği taktirde 24 Kasım Öğretmenler Günü kutlamalarına katılmayacak. 

Ayrıca sendika 24 Kasım’da ÖMK ve Kariyer Basamakları Sınavına karşı ilan tüm öğretmenlerin CİMER ‘e göndereceği ortak protesto metni de yayımladı. 

“Öğretmenler arası ayrıştırmaya neden olan, ücret eşitsizliğinin ortaya çıkaran, öğretmenlere açlık sınırında maaş verip fazla ücret vereceğiz diyerek sınava maruz bıraktığınız için öğretmenler günümün kutlanmamasını talep ediyor ve hiçbir resmi ya da gayri resmî kutlamaya katılmıyorum. Milli Eğitim Bakanlığımızdan öğretmenlere artık gerekli değerin ve hak ettikleri maaşların verilmesi talep ediyorum.”
 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN