Siirt'te Kaçak Et Kesimlerin Önüne Geçmek İçin Denetimler Artırıldı!

Siirt Valisi ve Belediye Başkan Vekili Osman Hacıbektaşoğlu'nun öncülüğünde Siirt Belediyesi bünyesinde Mezbahaneninişleve girmesiyle birlikte kaçak kesimlerin önüne geçilmesi için denetimler tüm hızıyla devam ediyor.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Artı Siirt Haber - Akif Özalp

Siirt Belediyesi Zabıta Müdürlüğü, Siirt Emniyet Müdürlüğü, Siirt Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, Siirt İl Sağlık müdürlüğü ekiplerince oluşturulan denetim ekibi kasap, market, lokanta, resmi ve özel yemekhane işletmelerine yönelik denetimlerine aralıksız devam ediyor.

Halk sağlığı konusunda alınan tedbirlere uymayan işletmelere yasal işlem uygulanarak, uygun olmayan kesime izin verilmiyor.

Denetimlerle ilgili olarak Siirt Belediyesinden yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Siirt Valisi ve Belediye Başkan Vekili Osman Hacıbektaşoğlu’nun öncülüğünde Siirt Belediyesi bünyesinde tam teşekküllü Mezbahanenin hizmete girmesiyle birlikte halkımızın güvenilir gıdaya, güvenilir ete ulaşması için çok büyük bir adım atıldı.
Kentte hizmet vermeye başlayan Mezbahane ile hem hayvan kesimi gerçekleştiren esnaflarımız çevre illerdeki kesimhanelere gitme yükünden kurtulmuş, hem de halkımızın güvenilir gıda ulaşması daha kolay hale getirilmiştir.

Tarım ve Orman Bakanlığı onay kapsamında faaliyet gösteren kesimhanelerde hayvanlar resmi veteriner hekim kontrolünde güvenli bir şekilde sağlık kontrollerinden geçerek kesimi gerçekleştirilerek, etler mühürlenmektedir. Hayvan kesimi yapacak olan herkesin onaylı Mezbahaneler de hayvanlarını kestirmesi zorunludur.  Kaçak kesilen hayvanlar uzman veteriner hekim kontrolünden geçmedikleri için şap, tüberküloz, şarbon gibi zoonoz yani hayvanlardan insanlara bulaşan hastalıklar yönünden halk sağlığımız açısından büyük tehdit oluşturmaktadır.  Halk sağlığı için taşıdığı önem sebebi ile mezbahane dışı kesimin önlenmesi büyük önem taşımaktadır. 

“DENETİMLER ARALIKSIZ DEVAM EDECEKTİR”

Siirt Belediyesi Zabıta Müdürlüğü, Siirt Emniyet Müdürlüğü, Siirt Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, Siirt İl Sağlık müdürlüğü ekiplerince oluşturulan denetim ekibi kasap, market, lokanta, resmi ve özel yemekhane işletmelerine yönelik denetimlerine aralıksız devam etmektedir. Halk sağlığı konusunda alınan tedbirlere uymayan işletmelere yasal işlem uygulanarak, uygun olmayan kesime kesinlikle izin verilmeyecektir.

Bu nedenle tüketicilerimiz et alırken etlerin damgalı ve mühürlü olmasına dikkat etmeli, damgasız etlerin yanı sıra her türlü gıda ile ilgili şüpheli bir durum ile karşılaşmaları durumunda Siirt Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ALO 174 GIDA İHBAR HATTINA ve Siirt Belediyesi 185 ihbar hattına müracaat etmeleri büyük önem taşımaktadır.

 

Siirt'te Kaçak Et Kesimlerin Önüne Geçmek İçin Denetimler Artırıldı!

 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN