Siirt'te kaçak balık avlayanlara ekipler göz açtırmıyor

Siirt İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ve Kolluk Kuvvetleri koordineli olarak su ürünleri denetimleri hız kesmeden devam ediyor.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Artı Siirt Haber - Haber Merkezi

1380 Su Ürünleri kanunu çerçevesinde Siirt İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Siirt sınırları içerisinde bulunan baraj, gölet, nehir vb. sularda kaçak avcılığın önlenmesi, balık popülasyonunun korunması ve suların kirliliğine sebep olabilecek durumların engellenmesi/ortadan kaldırılması amacıyla, Ilısu Prof. Dr. Veysel EROĞLU Baraj Gölü üzerinde avlakiye için kiralanmamış sahada Siirt İl Jandarma Komutanlığı Çevre, Doğa ve Hayvanları Koruma Timi, Hasankeyf Jandarma Asayiş Bot Komutanlığı ve Gökçebağİlçe Jandarma Karakol Komutanlığına bağlı ekiplerle koordineli olarak 10 Ocak 2023 tarihinde gerçekleştirilen kontrollerde 20 farklı noktada suda kullanımda olan sahipsiz toplam 3.930 m 20 adet germe balık ağı ile 1 adet şişme botan el konuldu.

Ayrıca el konulan ağlarda bulunan 46 adet Sazan ve 11 adet canlı Yayın balığı ağdan kurtarılarak tekrar doğaya kazandırıldı. Rutin, ülke geneli eş zamanlı ve şikâyete binaen denetimlere güvenlik güçleriyle koordineli olarak devam edeceği belirtildi.
Siirt İl Tarım ve Orman Müdürlüğü sorumluluk sahasında bulunan su kaynakları, perakende satış yerleri ile yetiştiricilik tesislerinde, İl/İlçe Müdürlüğü Su Ürünleri Kontrol Görevlilerince son 5 yılda yapılan 2805 denetim neticesinde bugüne kadar kaçak avcılıkta kullanılan 3 adet akü, 2 adet jeneratör, 2 adet şişme bot, 4 adet file ile toplam 6.481 m. ağa (uzatma/serpme ağ/tırıvırı) el konulmuş olup ilgili 25 şahsa 1380 sayılı Su Ürünleri Kanunu’nun değişik maddelerine muhalefetten toplam 38.527,00 TL idari para cezası uygulandı.


Siirt İl Tarım ve Orman Müdürlüğünce su ürünleri kaynaklarının sürdürülebilirliği anlamında son 5 yılda Tarım ve Orman Bakanlığı üretim tesislerinden temin edilen 4milyon 645 bin adet pullu sazan yavrusu su kaynaklarına bırakılmış olup su kaynaklarının korunması anlamında eğitim, su alanlarının balıklandırılması ve kontrol – denetim faaliyetleri devam edeceği kaydedildi.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN