Siirt'te hastanın rahminden 27 miyom çıkarıldı

Siirt'te çocuk sahibi olamama, sancılı ve yoğun adet kanama şikayetiyle hastaneye başvuran kadının rahminden 27 adet irili ufaklı miyom başarılı operasyonla çıkarıldı.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Artı Siirt Haber - Akif Özalp

Siirt'te 35 yaşındaki bir kadın hasta, çocuk sahibi olamama, sancılı ve yoğun adet kanama şikayetiyle Özel Hayat Hastanesine başvurdu.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Recep Bayraktar tarafından muayene edilen hastanın rahimini büyüten birçok miyom tespit edildi. Gerçekleştirilen cerrahi operasyonla hastanın rahminden 27 adet miyom çıkartıldı.

Op. Dr. Recep Bayraktar, 35 yaşındaki hastasının gebe kalamama ve sancılı yoğun adet kanaması şikayetiyle hastaneye başvurduğunu ifade ederek, “Muayene esnasında ultrasonda rahmi büyüten birçok irili ufaklı miyom tespit ettik. Hastanın rahmi korunarak bu miyomlar çıkartıldı ve hastamız 3 gün sonra taburcu edildi." dedi.

Miyom sayısından ve boyutundan bağımsız olarak rahmin korunabildiğinden bahseden Op. Dr. Bayraktar, “Miyomlar birkaç santimetreden 20-30 santimetreye kadar değişkenlik gösterebilmektedir. Bazı miyomlar gebe kalmayı zorlaştırabileceği gibi, düşük ve erken doğum riskini de arttırabilmektedir. Özellikle rahim içinde ve rahim duvarında yer alan miyomların çapı büyüdükçe ve sayıları arttıkça kısırlığa yol açma riski de artar.Dolayısı ile böyle bir miyomla karşılaşıldığında gebelik şansını artırmak adına miyomların cerrahi müdahale ile çıkarılması gerekir” şeklinde konuştu.

 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN