Siirt'te 15 engelli genç, 1 günlük temsili askerlik yaptı

Siirt İl Jandarma Komutanlığı, 10-16 Mayıs 'Engelliler Haftası' kapsamında kentteki engellilere yönelik 1 günlük temsili askerlik uygulaması yaptı.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Artı Siirt Haber - Haber Merkezi

Temsili askerlik için başvuran 15 engelli, üniformalarını giyerek tören alanına geçti. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından engelliler, yemin ederek terhis belgelerini aldı.

Törene, Siirt Valisi Dr. Kemal Kızılkaya ve eşi Hanımefendi Nurten Kızılkaya, Siirt Cumhuriyet Başsavcısı Tuğan Sarıca, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Emrullah Büyük eşi Hanımefendi Günseli Büyük, Siirt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nihat Şındak, bazı kurum müdürleri, özel birey vatandaşlar, aileleri ve jandarma personeli katıldı.

Siirt İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Emrullah Büyük, günün anlam ve önemine ilişkin bir konuşma yaparak özel bireyleri ve değerli ailelerini ağırlamaktan büyük bir memnuniyet duyduklarını belirterek temsili askerlik yapan erleri ve ailelerini kutladı.

Askerlik, her Türk gencinin arzu ettiği bir görev olduğunu kaydeden Tuğgeneral Büyük, konuşmasında  “Sizlere çok yakışan bu üniforma içerisinde ettiğiniz kutsal askerlik yemini ile tam bir asker oldunuz. Bugün sizlerle, bu peygamber ocağında şanlı Türk ordusunun birer neferi olmak gurur ve onurunu yaşarken yüzünüze yansıyan mutluluğu paylaşmaktan bizlerde tarif edilmez duygular içindeyiz. Bugün kutsal askerlik hizmetini yerine getiren evlatlarınızın gözlerindeki pırıltıyı büyük bir memnuniyetle görüyor ve bunun haklı gururunu yaşıyorsunuz. Bu gençlerimize vatan savunmasında bir görev düştüğünde, diğer silah arkadaşlarından geri kalmayarak, verilecek her görevi en iyi şekilde yerine getireceklerine olan inancımız tamdır” dedi.

Vali Kızılkaya da programın düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür ederek, "Evlatlarımızın yemin merasiminden gurur duyduk. Törene katılan kardeşlerimizi ve ailelerini tebrik ediyor, sağlıklı ve huzurlu bir yaşam diliyorum" dedi.

“Askerlik, Türk Milletinin özünde ve ruhunda olan bir hasrettir” diyen Vali Kızılkaya, Vatan sevgisinin hiçbir şartta engel tanımadığın, vatana, millete ve bayrağa hizmeti görev bilen, yüreği vatan aşkı ile dolu özel birey kardeşimizin mutluluklarına ortak olup, terhis belgelerini takdim ettik. Vatan sevgisi hiçbir şartta engel tanımaz. Kahraman Mehmetçiklerimizi ve ailelerini tebrik ediyorum” diyerek konuktu.

Duygusal anların da yaşandığı programın sonunda bir günlük temsili askerlik yapan askerlere Vali Kızılkaya tarafından terhis belgeleri törenle verildi.

Temsili askerlik uygulamaları kapsamında Siirt İl Jandarma Komutanlığının eğitimli köpekler ile yaptıkları gösteri ilgiyle izlendi. 

Tören, Mehmetçiklere ve ailelerine yapılan çeşitli ikramlarla sona erdi. 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN