Siirt'in Eski Belediye Başkanı Tuncer Bakırhan'dan Çarpıcı Açıklama: O Aday Olursa Asla Oy Vermeyiz!

HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Tuncer Bakırhan, Cumhurbaşkanlığı seçimlerine ilişkin açıklamalarda bulundu. Altılı Masa'nın çıkaracağı ortak adayla ilgili konuşan Bakırhan, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş'ın aday olması durumunda muhalefete asla destek vermeyeceklerini belirtti.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Artı Siirt Haber - Vedat Aydın

BirGün'e konuşan Bakırhan, "Cumhurbaşkanlığı adaylığı ile ilgili henüz Emek ve Özgürlük İttifakı içerisinde bir tartışmaya girmedik. Ama neden sol, sosyalist, demokrat çevreler iki kötü arasında seçim yapmak zorunda kalsın? Kendi adayımızı çıkarırız. Ankara Belediye Başkanı'nın ismi tartışılıyor. Asla ve kat’a ilkelerimizle ters düşen bir adaya oy vermeyiz. Erdoğan’dan ne farkı var? Nasıl bir niteliğe sahiptir. Türkiye’nin temel sorunlarını çözmeye ilişkin bir inanca iradeye sahip midir? Cumhurbaşkanlığı niteliği taşıyor mu? Neden kötüler arasında seçim yapsın Türkiye?" ifadelerini kullandı.

"Bu durumda asla taraf olmayız. Kendi adayımızı çıkarırız. Ortaklaşabilirsek demokratik sosyalist çevrelerle bir aday çıkarırız. Brezilya’da Kolombiya’da oluyor burada niye olmasın" diyen Bakırhan, şöyle devam etti:

"İki bloğa mahkum değiliz. Kürtlerin, muhalefetin oyunu alabilecek bir aday çıkarmak durumundadır muhalefet. Peşinen söylüyorum, böyle bir tartışmamız yok henüz ama Mansur Yavaş veya ona benzeyen bir adaya asla ve kat'a oy vermeyiz. Biz Türkiye halkları için iyi şeyler yapma arayışında bir siyasi parti olarak niye sicili olumsuz tartışılan birini tercih edelim? Türkiye’nin devrimci demokrat bir geçmiş var, neden bu ilkelere uygun bir adayı hep beraber çıkarmayalım?"

"Üç adaylı çıkıldığı durumda, muhalefetin adayı ikinci tura kalırsa HDP açısından tavır bir ehven-i şer tercihi mi olacak yoksa ikisine de destek vermemek mi?" sorsunu da yanıtlayan Bakırhan, şunları kaydetti: "Ehven-i şer bizde asla olmaz. Millet ittifakı noktaya getirmesin bizi. Bu olmasın diye uğraşıyoruz. Demokrasi adına dünya kadar bedel ödeyelim sonra kötüler arasında bir seçim mi yapalım? Kimse bizi zorlamasın yanlış yapar. Sizin aracılığınızla da bunu tekrar söyleyelim, kesinlikle HDP’yi ehven-i şer noktasına getirecek bir tutum içerisine girmesinler." 

HABERİ PAYLAŞ:

Yorumlar / 2

  • Cemil | 29 Kasım 2022 00:51

    Sayın baskanın bireysel görüşü akp ye karşı kimi koyacaklarsa ben onu desteklerim

  • Şerhat | 27 Kasım 2022 03:17

    Kesinlikle bu konuda size katılmıyorum hdp den başka kimseyede oy vermedim bu zamana kadar ben ve ailem yaklaşık 150 oy bir tek sözüme bakar yıllardır a k peee anamızı s... ve bu seçimde Erdoğan düşecek millet ittifakı kim olursa olsun destekleyeceğiz aday adil ve adaletli olduktan sonra isterse gavur olsun oyum onadır hdp bu tutumda olursa kendisini siler halk bu sefer ekmekten yana olur milletin ginasi geldi artık aaa kkk pppeeee den

BUNLARA DA BAKIN