Siirt Dahil 81 İlin Başsavcılığa Suç Duyurusunda Bulundu: Kodlama yöntemi ile sınavı kazanmışlar!

Son dakika haberi: Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı 2012, 2014 ve 2015'teki JATEK ve JAMYO sınavlarını, 'aday numarası kodlama yöntemi' ile usulsüz şekilde kazanan 7 bin 4 FETÖ'cüyü tespit ederek, suç duyurusunda bulundu.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Artı Siirt Haber - Akif Özalp

Fetullahçı Terör Örgütü’nün askeri sınav sorularını sızdırmasına ilişkin soruşturmayı derinleştiren Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Terör Suçlarını Soruşturma Bürosu, Jandarma Astsubay Temel Kursu (JATEK) ve Jandarma Astsubay Meslek Yüksekokulu (JAMYO) sınavlarına yoğunlaştı. Uzun süren çalışma sonucu,  FETÖ mensuplarının mülakatları sorunsuz şekilde geçmesi için "aday numarası kodlama yöntemi"nin geliştirildiği belirlendi.

ADAY NUMARALARININ TOPLAMI AYNI RAKAMI VERDİ

Buna göre, sınavlara giren örgüt mensuplarının aday numaralarının bazı rakamları farklı olsa da toplamının aynı değeri verdiği tespit edildi. AA'nın haberine göre  FETÖ mensubu astsubay adaylarını bu şekilde seçebilen mülakat komisyonu da, bu kişilerin başarılı olmasını sağladı.

7 BİNİN ÜZERİNDE TESPİT EDİLDİ

Bunun üzerine harekete geçen Başsavcılık, 2012'deki JAMYO mülakatında 1920 kişi, 2014'teki JATEK mülakatında 2 bin 972 kişi, 2015'deki JATEK ve JAMYO mülakatlarında ise 2 bin 112 kişinin usulsüz şekilde başarılı sayıldığını belirledi. Toplam 7 bin 4 şüphelinin isim, adres ve bağlı bulunduğu askeri birliğin bilgilerini liste haline getiren Başsavcılık, Ankara dışındaki kişiler hakkında adli işlem yapılması için 81 ilin başsavcılığa suç duyurusunda bulundu.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN