RTÜK inceleme başlattı, Güldür Güldür Show skeci yayından kaldırdı

RTÜK Başkanı Şahin, Güldür Güldür Show'daki bir skeçteki ifadeler nedeniyle inceleme başlatıldığını duyurdu. Güldür Güldür Show'dan yapılan açıklamada, skeçteki ifadelerin bağlamından koparıldığı, skecin yayından kaldırıldığı duyuruldu: Özür diliyoruz.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Artı Siirt Haber - Vedat Aydın

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Ebubekir Şahin, Güldür Güldür Show'daki bir skeçte yer alan gazilerle ilgili ifadeler nedeniyle inceleme başlatıldığını duyurdu. Şahin, inceleme başlatıldığı haberini sosyal medya hesabı X'ten paylaştı.

Skeçten ilgili kesiti paylaşan Şahin şunları yazdı:

"Gazilere dil uzatan bu insanları kınıyorum. Vatan ve bayrak için canını, bedenini feda eden Gazilerimize yapılan saygısızlık kabul edilemez. Ulvi Gazilik mertebesini parayla kıyaslayacak kadar şuursuz, hadsiz sözlerin yer aldığı yayın ile alakalı inceleme başlatılmıştır"

BKM imzalı, Ali Sunal'ın sunduğu, ilk sezonu FOX'ta, 2. sezondan itibaren ise Show TV'de yayımlanan eğlence türündeki televizyon programı olan Güldür Güldür Show'un ilgili skeçi, sosyal medyada bir kesim tarafından paylaşılarak tepki gösterilmişti.

"#GüldürGüldürHaddiniBil" etiketi, X'te gündemde üst sıraya yükselmişti.

AÇIKLAMA GELDİ: ÇARPITILDI, ÖZÜR DİLİYORUZ

Tepkiler üzerine programın sosyal medya hesabından bir açıklama yapılarak skecin kaldırıldığı duyuruldu. Ali Sunal da bu gönderiyi paylaştı.

Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

"Youtube’da yayınlanan ve sosyal medyada bahsi geçen skecimiz toplumsal ve kültürel değerleri hiçe sayan yozlaşmış bir karakterin eleştirisidir. Niyetimiz ortak değerlerin korunmasına vurgu yapmakken, skeç içerisinden alınmış bir kesit anlam ve bağlamından kopartılmış, vermek istediğimiz mesajın tam aksi bir anlam ortaya çıkmıştır.

Bu durumu üzülerek karşılıyor ve bahsi geçen skeci yayından kaldırıyoruz.

Kahraman gazilerimizden özür diliyoruz."

'EN GAZİ SENSİN'

Tepkilerin odağındaki skeçte "Tamam en gazi sensin. Kurşun yemek seni ayrıcalıklı yapmaz" sözleri yer alıyordu.

BAKAN GÖKTAŞ DA TEPKİ GÖSTERMİŞTİ

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş skeçten ilgili kesiti paylaşarak şu ifadeleri kullanmıştı:

"Bir televizyon kanalındaki gazilerimize yönelik haddini son derece aşan ve "güldürmeyen" anlamsız skeci şiddetle kınıyorum. Vücudunun herhangi bir parçasını gözünü kırpmadan bu vatana feda eden gazilerimizi incitecek çirkin söylemler amacına bakılmaksızın asla kabul edilemez. Şehitlerimizin aileleri, gazilerimiz ve aileleri bizim en kıymetli emanetimizdir."

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN