Muhtar Maaşı 2023: En Yüksek ve En Düşük Muhtarlık Maaşları Ne Kadar?

Temmuz ayında asgari ücret ve memura gelen zamlarla birlikte muhtar maaşlarına da ücret artışına gidildi. Köy veya mahallelerin yönetimini üstlenen muhtar maaşlarına yapılan zamlar sonrası ücret artışı merak konusu oldu. Muhtar Yasası'ndaki değişiklik ile de muhtarların mali hakları koruma altına alınmış oldu. En yüksek ve en düşük muhtarlık maaşları ne kadar? 2023 muhtar maaşı ile ilgili detaylı bilgilere sizin için hazırladığımız içerikten ulaşabilirsiniz.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Artı Siirt Haber - Yahya Kara

Köy ve mahalle halkı tarafından seçilen muhtarlar köy veya mahalle tüzel kişiliğini temsil eder. Muhtar maaşları Resmi Gazete yayımlanan düzenlemeye göre asgari ücrete eşitlenmiştir. Görevleri 5 yıl olan muhtar maaşlarına da böylelikle zam geldi. 

Muhtar Maaşı 2023

Muhtar maaşları 2022 Ocak ayında 3.472.81 TL olarak belirlenmişti. Ancak Yeni Ekonomi Paketi’nin TBMM’de kabul edilmesi ile birlikte muhtar maaşları asgari ücret seviyesine getirildi. Buna göre muhtar maaşları artık asgari ücretin altında kalmayacak.

Asgari ücrete yüzde 54,66 zam geldi. Buna göre geçen sene 5.500 TL olan net asgari ücret zam sonra 8 bin 506 lira oldu.

En Yüksek ve En Düşük Muhtarlık Maaşları Ne Kadar?

Resmi Gazete’de 15 Nisan 2022 tarihinde yayımlanan düzenlemeye göre muhtar maaşları asgari ücret seviyesinde çekildi. Böylelikle muhtar maaşları 8 bin 506 TL oldu. Bütün muhtarların maaşı, köy veya mahalle fark etmeksizin aynıdır. Muhtar maaşları her yerde aynı orandadır.

ARTI SİİRT

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN