Meteoroloji Uzmanı Uyardı: Bugün Sokağa Çıkmayın! Bu Bir Doğal Afet...

Prof. Dr. Orhan Şen, Çarşamba günü gerçekleşecek sıcak hava dalgası için 'Doğal afet' açıklaması yaptı.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Artı Siirt Haber - Haber Merkezi

Termometreler İstanbul'da 40 derecenin üstünü gösterecek, Balıkesir 42 derece, Manisa 44 derece, Aydın da 43 dereceyi görecek.

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Orhan Şen 26 Temmuz Çarşamba günü gerçekleşecek sıcak artışını "Doğal afet" olarak nitelendirdi. Prof. Şen, "Marmara ve Ege bölgesine aşırı sıcak hava geliyor. 3-4 haftadır sıcaklıklar devam ediyordu ama bu onlardan daha kuvvetli ve daha yüksek bir sıcaklık. Marmara’yı da İstanbul’u da içine alacak bir aşırı sıcak hava dalgası gözüküyor" ifadelerini kullandı.

"BU BİR DOĞAL AFETTİR"

Sosyal medya hesabından uyarı yapan Şen, 'Çarşamba günü sıcaklıklar batı ve iç kesimlerde 7-10 derece artacak. İstanbul 40 C'ye Bursa 42'yi Balıkesir 42, İzmir 40, Antalya 41, Manisa 43, Aydın-Mugla 42 derece... Sağlık açısından risk oluşturmakta. Bu bir doğal afettir. Dışarı çıkmayın. İşlerinizi perşembe Cuma gününe erteleyin' ifadelerini kullandı.

Orhan Şen ayrıca, "Belki de yarın Avrupa’nın en sıcak yeri olacak burası. İstanbul’dan Antalya’ya etkili olacak. Yarına çok dikkat edelim. İstanbul’da 41 dereceye kadar çıkabilir. Son derece önemli. Manisa, Aydın’da 45 dereceyi gösterecek. Yarın sokağa çıkmayalım. İşlerimiz erteleyelim. Bu doğal afettir. Herkes bahçesinde evinde otursun. Sağlık açısından büyük risk var. Çok acil işimiz olsa dahi Perşembe, Cuma gününe erteleyelim. Yarın 7-8 derece üstüne kayalım sıcaklıkların" ifadelerini kullandı.

Siirt'te Hava Sıcaklığı Tahmini Nedir?

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Çarşamba ve Perşembe gününden itibaren Siirt'te hava sıcaklığının 2-6 derece mevsim normallerinin üzerinde seyredeceği tahmininde bulundu.

Yapılan son  değerlendirmelere göre, bölgemizde Çarşamba ve Perşembe gününden itibaren sıcaklıkların mevsim normallerinin 2-6 derece üzerine çıkması bekleniyor.

Sıcak hava dalgası nedeniyle, kronik rahatsızlığı olanlar, yaşlılarımız ve çocuklarımız başta olmak üzere vatandaşlarımızın günün en sıcak saatleri olan 11 ile 16 saatleri arasında açık alanda bulunmamaları dikkatli ve tedbirli olmaları gerektiği belirtildi.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN