Getir, 4 bin 480 çalışanı ile yolları ayıracak

Hızlı teslimat girişimi Getir, 6 ay içerisinde global iş gücünün yüzde 14'ünü işten çıkarmaya hazırlanıyor. Dünyada 32 bin çalışanı bulunan Getir, 4 bin 480 çalışanı ile yolları ayıracak.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Artı Siirt Haber - Vedat Aydın

Hızlı teslimat girişimi Getir, 'küresel piyasalardaki endişeler' nedeniyle tasarrufa giderek iş gücünün yüzde 14'ünü 6 ay içinde işten çıkarma kararı aldı.

HaberTürk'ün ABD merkezli teknoloji sitesi TechCrunch'tan aktardığı habere göre, şirket yetkilileri, söz konusu kararın küresel ekonomideki endişeler doğrultusunda tasarruf önlemi olarak alındığını ifade etti. Şu anda Türkiye, İngiltere, Almanya, Fransa, İtalya, İspanya, Hollanda, Portekiz ve ABD'de faaliyet gösteren Getir, işten çıkarmaların herhangi bir ülkeden çekilme anlamına gelmediğini açıkladı.

'TÜM ŞİRKETLER YENİ İKLİME UYUM SAĞLAMAK ZORUNDA'

TechCrunch'ın ulaştığı şirketin çalışanlarına gönderdiği mailde, işten çıkarmalara gerekçe olarak küresel ekonomideki gelişmeler gösterildi.

Çalışanlara yapılan açıklamada, "Dünya genelinde yükselen enflasyon ve bozulan makroekonomik görünüm, Getir dahil olmak üzere teknoloji endüstrisindeki tüm şirketleri yeni iklime uyum sağlamaya zorluyor. Küresel organizasyonumuzun boyutunu küçültme konusundaki üzücü ve zor kararı bugün ekibimizle paylaştık. Küresel boyutta küçülme oranımız yaklaşık yüzde 14 olacaktır. Rakamlar ülkeye göre değişecektir. Pazarlama yatırımları, promosyonlar ve genişleme harcamalarını da azaltacağız" denildi.

Geçen yıl değerini 1 milyar doların üzerine çıkararak 'unicorn' olan Getir, iki ay önce 11.8 milyar dolarlık bir değerleme üzerinden 768 milyon dolar yatırım almıştı. Getir, bu yatırım ile birlikte değerlemesini 10 milyar doların üstüne taşıyarak 'decacorn' unvanını kapmıştı. Girişim, iki ay önce 11.8 milyar dolarlık bir değerleme üzerinden 768 milyon dolar yatırım almıştı. Getir, bu yatırım ile birlikte değerlemesini 10 milyar doların üstüne taşıyarak 'decacorn' unvanına kavuşmuştu.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN