Geri Sayım Başladı! Asgari Ücrette Konuşulan Rakamlar Belli Oldu

Asgari Ücret Tespit Komisyonu çalışma takviminin belirlenmesi için taraflar bir araya geliyor. 1 Aralık'taki toplantıda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, TÜRK-İŞ ve TİSK başkanlarıyla görüşecek. Milyonlar kritik toplantıya kilitlenirken, masadaki rakamlar da netleşiyor.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Artı Siirt Haber - Vedat Aydın

Asgari ücrette zam pazarlığı başlıyor. Milyonlarca kişinin beklediği zamla ilgili kritik haber dün akşam saatlerinde geldi. Asgari Ücret Tespit Komisyonu çalışma takviminin belirlenmesi için taraflar, 1 Aralık'ta bir araya geliyor.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay ve TİSK Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Burak Akkol'un katılımıyla gerçekleşecek toplantıda asgari ücret pazarlığında takvim belirlenecek. 

Tüm gözler perşembe günü yapılacak kritik toplantıya çevrilirken, tarafların beklentileri de netleşti.

Enflasyonun yüzde 85'e çıkmasıyla alım gücünün düştüğünü belirten vatandaşlar asgari ücretin 10 bin TL olması görüşünde.

İşçi sendikalarının da çantasındaki rakamlar belli oldu. Zam pazarlığında bulunacak sendikalar, 10-13 bin lira talebiyle masaya oturmayı planlıyor.

İş dünyası ise 8-8 bin 500 TL’ye sıcak bakıyor.

DİSK, ASGARİ ÜCRET TALEBİNİ BU HAFTA AÇIKLAYACAK: EN AZ 13 BİN TL

Tespit Komisyonu’nda bulunmayan Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) ise aralık ayının ilk günlerinde resmi talebini açıklayacak. 

 Başkan Arzu Çerkezoğlu, "İki asgari ücretlinin çalıştığı eve en azından yoksulluk sınırına denk bir maaş girmeli" diyor.

Sendikanın açıkladığı yoksulluk sınırı ise 26 bin 123 lira. Buradan hareketle en az 13 bin TL talep edilmesi bekleniyor.

TESK: '10 BİN LİRADAN AZ OLMAMALI'

Türkiye Esnaf ve Sanaatkârları Konfederasyonu Başkanı Bendevi Palandöken ise “Asgari ücretteki zam bütün personele yansıyacak. Vergi indirimi şart. Zam enflasyonun üstünde olmalı” diyor.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN