Ekonomist Daron Acemoğlu: Türkiye çöküşün eşiğinde

Ekonomist Daron Acemoğlu, Türkiye'nin mali tablosuna ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Acemoğlu 'En parlak gençler yurt dışına gidiyor, Türkiye çöküşün eşiğinde' dedi.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Artı Siirt Haber - Vedat Aydın

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MİT) öğretim üyesi, ekonomist Prof. Dr. Daron Acemoğlu, “Özgürlükler kısıtlanıyor. Türkiye’nin geleceğini iyice karanlık gören en parlak gençler yurt dışına gitmeye başladı. Az insan giderse problem yok ama sayı bu kadar çok olunca bu bir çöküşe yol açar ve Türkiye bunun eşiğinde” dedi. 

Cumhuriyet'ten Özlem Yüzak'a konuşan Prof. Dr. Acemoğlu, Türkiye ekonomisinin gidişatını ve güncel gelişmeleri değerlendirdi. 

Acemoğlu, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek yönetiminde yürütülen ekonomi programını şöyle yorumladı: 

"Ben önemli bir gelişme görmüyorum açıkçası. Herkes gibi ben de umutlu olmak istiyorum ama hâlâ çok büyük bir umut yok içimde. Zaten enflasyon bu düzeye çıktıktan sonra indirmek çok zor ama bir tek enflasyonu düşürüp Türkiye ekonomisini düzelteceğiz diye bir şey de yok. Çok daha derin problemleri var Türkiye’nin... Az önce de bahsettiğim gibi sistem problemi. Türkiye’nin gelişmek için artık önünde çok ufak bir pencere kaldı ama bunları kaçıracağız gibi duruyor. Şu anda bir tek faizleri artırıp yurtdışından bir iki bankadan kaynak getirip bu yapılmaz. 

Türkiye teknolojiyi doğru kullanmıyor, bir kere yatırımda çok geride; ağırlıklı yatırımlar inşaat sektörüne gidiyor ama daha kötüsü kalifeye eleman yok. Lise altı eğitimi olanlar teknolojiyi kullanmakta zorlanıyorlar. İş yine doğru seçime geliyor. Doğru teknoloji olsa onlar da kullanır; bahçıvanın, işçinin, elektrikçinin kullanacağı teknolojiler de var. Ayrıca politik nedenlerden dolayı özgürlüğün kısıtlanması nedeniyle Türkiye’nin geleceği artık iyice karanlık görüldüğü için en parlak gençler yurtdışına gitmeye başladı. Az insan giderse problem yok ama sayı bu kadar çok olunca bir çöküşe yol açar ve Türkiye bunun eşiğinde..."

HABERİ PAYLAŞ:

Yorumlar / 1

  • Ümmetçi devrim | 21 Aralık 2023 13:48

    Provakatif haber bu kişinin aslına bak ne türk tür nede müslüman

BUNLARA DA BAKIN