Eğitim-Sen: Öğretmenler hamasi nutuk değil, sorunlarına kalıcı çözüm istiyor

Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim-Sen), 24 Kasım Öğretmenler Günü'nde yaptığı açıklama ile öğretmenlerin yaşadığı sorunlara dikkat çekerek, 'Öğretmenler hamasi nutuk değil, sorunlarına kalıcı çözüm istiyor' ifadelerini kullandı.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Artı Siirt Haber - Vedat Aydın

Öğretmenlere insanca yaşayabilecekleri, nitelikli hizmet verebilecekleri çalışma ve yaşam koşulları yaratılmasını; başta maaşlar olmak üzere mesleki ve özlük hakların insan onuruna yaraşır düzeye yükseltilmesini isteyen Eğitim Sen, son on yılda maaşların eridiğini gösteren bir tablo paylaştı;

“1 ABD dolarının ortalama 1,98 TL olduğu 2013 yılında, 1.920 TL aylık alan 9. derece 3. kademedeki bir öğretmen, maaşıyla 970 ABD doları alabiliyorken, bugün aynı derece ve kademede 9 bin 474 TL alan bir öğretmenin maaşı 509 ABD doları seviyesine indi.

9/3 derecedeki bir öğretmenin maaşı son 10 yılda, dolar bazında mum gibi erimiştir. Benzer şekilde 2013 yılında 9/3 derecedeki bir öğretmen, maaşı ile 14 çeyrek altın alabiliyorken, şu anda aynı derecedeki öğretmen aldığı maaşla ancak 5,5 çeyrek altın alabiliyor” ifadelerine yer verdi.

"İçi boş söylemlerin hiçbir anlamı kalmamıştır"

Yüz binlerce öğretmenin geçim sıkıntısı yaşadığı, yüksek kiralar ve faturalar nedeniyle ay sonunu getirmekte zorlandığı bir dönemde, öğretmenlere yönelik içi boş söylemlerin hiçbir anlamının kalmadığı dile getirilen Eğitim-Sen açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“24 Kasım'ı, öğretmenlik mesleğini değersizleştiren ve itibarsızlaştıran, öğretmenlerin acil ekonomik sorunlarına çözüm üretmeyen, eşit işe eşit ücret ilkesini ortadan kaldıran, özlük haklarını zayıflatan, öğretmenler arasındaki ayrımcılığı ve eşitsizliği derinleştiren Öğretmenlik Meslek Kanunu (ÖMK) düzenlemesi ile karşılıyor.

Öğretmenler, ‘nitelikli okul/niteliksiz okul' ayrımında olduğu gibi, kariyer basamakları üzerinden ‘yeterli öğretmen/yetersiz öğretmen' algısı yaratılarak değersizleştirilmelerine karşı meslek onurlarına sahip çıkmaya çalışıyor.

Yüz binlerce öğretmenin geçim sıkıntısı yaşadığı, yüksek kiralar ve faturalar nedeniyle ay sonunu getirmekte zorlandığı bir dönemde öğretmenlere yönelik içi boş söylemlerin hiçbir anlamı kalmamıştır.”

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN