Diyarbakır'da oto ve halı yıkama yasağı getirildi! Siirt'te de aynı yasak gelir mi?

Diyarbakır Su ve Kanalizasyon İdaresi (DİSKİ), mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklığı ve su tüketiminin artması nedeniyle oto yıkama ve halı yıkama için belirli günlerde yasak getirdi. Siirt Belediyesi SİSKİ Müdürlüğü'nün de bir süreliğine aynı yasağı getirip getirmeyeceği merak ediliyor.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Artı Siirt Haber - Haber Merkezi

Diyarbakır Su ve Kanalizasyon İdaresi'nce (DİSKİ) bugünden itibaren geçerli olmak üzere su kullanımına yönelik oto yıkamaya 5 gün, halı yıkamaya ise 3 gün yasak getirildi. Su sorunu yaşanan Siirt'te de aynı yasağın getirilip getirilmeyeceği merak ediliyor. Siirt Belediyesi geçen günlerde su sorununa 3 sondaj kuyusu açarak çözüm bulunacağı açıklamasında bulunmuştu.

DİSKİ Genel Müdürlüğü'nce mevsim normallerinin üzerinde seyreden ve 45 dereceyi aşan hava sıcaklığı nedeniyle su kullanımına yönelik bazı yasaklar getirildi. Yasaklar, 2560 sayılı İSKİ Kanunu'nun 2'nci maddesine dayandırıldı. İçme suyu kesintilerinin önüne geçmek için 1-31 Ağustos tarihleri arasında iş yeri önü, kaldırım yıkama ve çevre sulamaları hortum ile yapılamayacak. 8-12 Ağustos'ta (5 gün) 151 akaryakıt istasyonunun oto yıkama bölümünde, 36 halı yıkama fabrikasında, 8-10 Ağustos'ta (3 gün) 283 oto yıkama firmasında araç ve halı yıkaması yasaklandı.

KURALA UYMAYANA 1295 LİRA CEZA

Büyükşehir Belediyesi ile ilçe belediyelerin zabıta ekipleri de tespitler neticesinde kurallara uymayanlar hakkında 5326 sayılı Kabahatler Kanunu'nun 32'nci maddesi uyarınca 1295 TL idari para cezası uygulanacak.

KESİNTİ UYARISI YAPILDI

DİSKİ Genel Müdürü Fırat Tutşi, suyun tasarruflu kullanılmasının önemine dikkat çekip, "Diyarbakır'ımızda su tüketiminin arttığı bugünlerde vatandaşlarımızın temel ihtiyacı olan suyumuz; Dicle Barajı'ndan temin edilerek musluklardan içilebilir kalitede olarak ulaştırılmaktadır. Vatandaşlarımızın insani tüketim amaçlı kullandığı sularda yaşanabilecek kesintilerin önüne geçmek amacıyla tedbirler alıyoruz" dedi.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN