Dikkat! SGK'ya geçenin maaşı yüzde 20 artıyor

Milyonlarca vatandaşa emeklilik yolunu açan EYT düzenlemesi sonrası 'emekli maaşı nasıl artırılır' merak ediliyor, herkes emekli aylığını artırmanın yöntemlerini arıyor. Kişinin alacağı emekli aylığı birçok etkene göre değişiyor. Çalışma süresi, enflasyon verileri ve prime esas kazanç gibi faktörlerin yanı sıra emekli aylığını yüzde 20 artırmanın bir yolu daha var... İşte detaylar...

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Artı Siirt Haber - Yahya Kara

Emeklilik planlaması yapanlar dikkat! Maaşınızı yükseltmenin bir yöntemi daha var, hem de yüzde 15-20 oranında artış mümkün. 2000 yılı öncesi Bağ-Kur'lular, SGK'ya geçerse emekli aylıkları yüzde 15-20 civarında artıyor. EYT'de ise aylık bağlanırken son 1.261 gün dikkate alınacak. İşte merak edilenler...

Bağ-Kur'da kadınlar 7.200, erkekler ise 9.000 gün prim ödemek zorunda ancak SGK'da 5.000 - 7.200 gün prim ödeyerek emekli olmak mümkün. SGK'da 8 Eylül 1999 öncesi işe başlayanların 3.600 günle emeklilik hakkı varken, Bağ-Kur'da en az 5.400 gün prim ödemesi halinde emeklilik hakkı bulunuyor.

DAHA AZ PRİM, DAHA YÜKSEK EMEKLİ AYLIĞI

Sabah'ın haberine göre; Emeklilik için gereken 25 yıl, 9.000 gün şartını yerine getirmesine 3 buçuk yıl kalan Bağ-Kur'lu, kalan 3 buçuk yılın yani 1.261 günün prim ödemelerini SSK'lı olarak tamamlarsa emeklilik statüsünü SGK'ya çevirmiş olur. Böylece daha az prim ödeme ve daha yüksek emekli aylığı alma avantajı kazanır. Emeklilikte aylığı artırmaya yönelik merak edilen kritik detaylar şöyle:

1994'TE BAĞ-KUR'LU OLDUM, SON 3,5 YILDIR SSK'LI OLARAK ÇALIŞIYORUM. HANGİ KURUMDAN EMEKLİ OLMAK DAHA AVANTAJLI?

Bir sigortalının çalışma hayatı içinde hem SSK hem Bağ-Kur prim ödemesi varsa emeklilikte son 7 yılın en sonuncusu 2.520 günün priminin statüsüne bakılır. Hangi statünün primi fazlaysa sigortalı fazla olan sigortanın şartlarından emekli olunur. Bağ-Kur sonrası 1260 gün SSK primi oluşması halinde EYT kapsamında SSK emeklilik hakkı oluşur. Bu durumda SSK'dan emekli olabilirsiniz, aylığınız daha yüksek olacaktır.

Dikkat! SGK'ya geçenin maaşı yüzde 20 artıyor

HİZMET SÜRELERİ EŞİTSE HANGİ STATÜDEN EMEKLİ AYLIĞI BAĞLANIR?

1 Ekim 2008 ve sonrasında ilk defa sigortalı olanlar çalışma hayatı boyunca en fazla hizmetinin bulunduğu statüden emekliliğe hak kazanır. Bu tarihten önce sigorta girişi olanlar son yedi yıllık fiili hizmet süresi içinde fiili hizmet süresi fazla statüden, hizmet sürelerinin eşit olması halinde ise eşit hizmet sürelerinden sonuncusunun tabi olduğu statüden bağlanır. Emekli aylığı alınacak zam ve ikramiyeler de ona göre hesaplanır.

EMEKLİ AYLIĞINI ARTIRAN PRİME ESAS KAZANÇLARIN ETKİSİ YILLARA GÖRE DEĞİŞİYOR MU?

SGK'ya bildirilen prime esas kazanç, emekli aylığını artırmada büyük önem taşıyor. Aylık hesabında, Ocak 2000 öncesi, Ocak 2000 ile Ekim 2008 arası ve bu tarihten sonrası olmak üzere üç önemli dönem bulunuyor. 2000 öncesi dönem aylık hesabı gösterge, memur maaş katsayı ve aylık bağlama oranı çarpımı ile bulunuyor. Gösterge sisteminin esas alındığı 2000 öncesi primler emekli aylığını önemli ölçüde artırıyor.

EYT'Lİ OLUP EMEKLİ OLMAYIP ÇALIŞMAYA DEVAM EDERSEM EMEKLİ AYLIĞIM YÜKSELİR Mİ?

Uzun yıllar çalışmak, prim gün sayısının artması tek başına aylığı artırmaya yetmez. Brüt kazancın yüksek yatırılması önem taşıyor. Bildirilen matrah artınca emekli aylığı da yükseliyor. Emeklilik başvurusu yapılırken bakmakla yükümlü eşle beraber çocuk sayısı da bildirilir. Bakmakla yükümlü kişiler olması aylık bağlama oranını artırır.

 

Emekli aylığı çalışanın ortalama aylık kazancı ile aylık bağlama oranının çarpımı sonucunda bulunan tutar aylık olarak bağlanıyor.

Dikkat! SGK'ya geçenin maaşı yüzde 20 artıyor

EYT'DEN EMEKLİ OLAMIYORUM, HANGİ SİGORTALAR KOLAY ŞARTTA YAŞLILIK AYLIĞI BAĞLATIR?

Sosyal güvenlik uygulamalarında, çalışmaya başladığı tarihten önce malul olan, engelliliği nedeniyle vergi indiriminden yararlanan, çalışma gücü kaybı olan, maden işyerinin yer altı işlerinde çalışan, erken yaşlandığı tespit edilenlere kolay şartlarda emeklilik imkânı sağlanıyor.

EMEKLİ AYLIĞI BAĞLANIRKEN SON YILLARDAKİ KAZANCIN ETKİSİ VAR MI?

Emekli aylığı bağlanırken prim günü, aylık bağlama oranı, prime esas kazanç tutarı gibi birçok parametre dikkate alınır. Son on yıllık ortalama kazanç 2000 öncesi çalışmalarda dikkate alınır.

Çalışırken kazancı yüksek bildirilenlerin son 10 yıl ortalaması, düşük olanların da son 5 yılı dikkate alınır. 2000 yılından sonra işe başlayanların yüksek emekli aylığı alabilmesi için prim gününü artırması, yüksek kazanç bildirmesi gerekiyor.

ARTI SİİRT

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN