Danimarka bankasından dolar tahmini: 20 lirayı görecek

Danimarka merkezli çok uluslu bankacılık ve finans şirketi Danske Bank analistleri, dolar/TL'nin 20 lira seviyesini göreceği tahmininde bulundu.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Artı Siirt Haber - Vedat Aydın

Antti Ilvonen ve Minna Kuusisto’nın da aralarında olduğu Danske Bank analistleri,"Türkiye ve Türk lirası için kusursuz fırtına an meselesi" başlıklı bir rapor hazırladı.

Danske Bank analistlerine göre artan stagflasyon endişeleri ile birlikte sıkılaşan finansal koşullar ve para politikalarında değişiklik beklentisinin bulunmaması, Türk Lirası'nın dolara karşı zayıflamaya devam etmesine neden olacak. Kurum 12 aylık süre içinde dolar/TL’nin 20 seviyesine çıkacağını öngördü.

Raporda, "Türk Lirası'nı son aylarda destekleyen politikaların etkisini kaybetmeye başlamasıyla TL ile ilgili risklerin daha da aşağı yönlü olduğu, kurun daha da yükselmesi riski bulunduğu” değerlendirmesine yer verildi. Bloomberg HT'nin aktardığına göre raporda özellikle kur korumalı mevduatın (KKM), TL'nin hızlı şekilde değer kaybetmesi halinde Türkiye ekonomisini mali bir bunalımla baş başa bırakabileceği vurgulandı.

Raporda “KKM’nin bir sonraki turunun vadesi haziranda dolacak ve TL'nin son dönemde değer kaybetmesine ve nominal getirilerin yüzde 14 seviyesindeki politika faizinin üzerinde olmasına karşın muhtemelen yatırımcılar çift haneli negatif reel getiriler nedeniyle hayal kırıklığına uğrayacak” değerlendirmesi yer aldı.

Analistler ayrıca şirketlerin yüksek dış borcunun küresel finansal koşulların sıkılaştığı bir ortamda ilave zorluklara neden olduğuna da dikkat çekti.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN