Cumhurbaşkanı Erdoğan: İlk bir kaç gün için helallik istiyorum

Adıyaman'da konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, 'Sarsıntıların yıkıcı etkisi, olumsuz hava nedeniyle ilk birkaç gün Adıyaman'da arzu ettiğimiz etkinlikte çalışma yürütemedik. Bunun için helallik istiyorum' dedi.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Artı Siirt Haber - Haber Merkezi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Adıyaman'ın Gölbaşı ilçesini ziyaret ederek konteyner kentte kalan depremzedelerle bir araya geldi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Bahçeli açıklamalarda bulundu. 

Bahçeli'nin açıklamalarından satır başları:

Kısa bir süre içerisinde yerleşme düzeni ve diğer konular olsun hepsi halledilmek üzeredir. 3 önemli konu vardır. Birincisi barınma, beslenme ve emniyettir. 21 gün içerisinde iç ve dış ülkeler dahil olmak üzere ülkemizin güzide insanları büyük felaketin arkasında durma, ellerinden gelen gayreti göstermişlerdir. 

Sayın Cumhurbaşkanımızın her şart altında yanındayız. Sayın Cumhurbaşkanımız ve çalışma arkadaşları bu felaketten ülkeyi kurtaracak, yeni yüzyılda yeni bir hayata kavuşturacaktır.

"HELALLİK İSTİYORUM"

Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları:

Bugün 21. günü artık geride bırakıyoruz. 10 bin artçı deprem yaşadık, tüm bölgeye geçmiş olsun derken hep birlikte vefat edenlerimiz için gelin birer fatiha okuyalım.

Artçıların en çok etkilediği bir il de Adıyaman'dır. Sarsıntıların yıkıcı etkisi, olumsuz hava nedeniyle ilk birkaç gün Adıyaman'da arzu ettiğimiz etkinlikte çalışma yürütemedik. Bunun için helallik istiyorum. Her şeyin farkındayız ve gereğini yaptığımızdan, yapacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın.

İlk günlerdeki sıkıntıların aşılmasından sonra tüm arama kurtarma faaliyetlerimizi düzene soktuk. 62 bin 500 vatandaşımız yarısı İstanbul'a olmak üzere hava ve karayoluyla diğer şehirlerimize tahliye edildi. Şehrimizde arama kurtarma ve yardım çalışmalarında jandarmasıyla, polisiyle, sağlıkçısıyla, DSİ ve orman ekipleriyle 23 binin üzerinde personelimiz görev yaptı. Depremin ilk anından bugüne kadar tüm gönüllülere şahsım milletim adına şükranlarımı sunuyorum. Kara gün dostlarımızı devlet başkanından ferdine kadar hepsine teşekkür ediyorum. Samimiyetle yanımızda olan hiç kimseyi unutmayacağız. 

"KİRA YARDIMINI 3 BİN LİRAYA ÇIKARDIK"

Depremin tamamında 553 bin 415 bağımsız bölümün yıkık, acil yıkılacak ve ağır hasarlı olduğu görüldü. Arama kurtarma çalışmalarının bitmesiyle enkaz kaldırma işlemleri hızlandı. Aynı şekilde zarar tespit çalışmaları da bitmektedir. Çadır kentlerdeki 4600 çadırda 14 bine yakın vatandaşımız hayatını sürdürüyor. 44 binden fazla vatandaşımıza da kendi evlerine yakın yerlerde çadır dağıttık. Adıyaman’da 16 bine yakın konteyner kurmayı planlıyoruz. Kısa sürede isteyen vatandaşlarımızı daha iyi şartlara sahip konteyner, prefabrik alanlara kavuşturacağız.

Kira tutarını 2 bin liradan 3 bin liraya çıkardık. Hiçbir ayrım yapmaksızın 15 bin lira yardımda bulunuyoruz. Depremde hayatını kaybeden yakınlarına da 100 bin lira veriyoruz. Ülke genelinde ödeme yapılan kişi sayısı 1 milyona yaklaştı.

"ÖZEL TÜKETİM VERGİSİNİN ORANINI YARIYA İNDİRİYORUZ"

Bizim de eksiklerimiz, kusurlarımız olabilir ama milletimizin refahı için gece gündüz çalıştığımızı kimse inkar edemez. Canları tabi ki geri getiremeyiz ama bunun dışında her şeyi telafi edecek güce sahibiz. Dalkavuklara asla kulak asmayın, bir taraftan AFAD'a saldıran bir taraftan Kızılay'a saldıran dalkavuklara asla kulak asmayın. Sizinle bu yolda birlikte yürüyen kim? Hiçbir tuzak bizi yıkamaz. Ülkemizin en önemli tütün üretim merkezi olan Adıyamanlı kardeşlerimize bir müjde vermek istiyorum. Özel tüketim vergisini tütün cinsine göre farklılaştırmak için zaten genel bir çalışma yürütüyorduk. Deprem sebebiyle sarmalı kıyılmış kooperatiflerimiz için hızlı bir düzenleme yaptık. Yüzde 55 olan özel tüketim vergisi oranını yarıya indiriyoruz. Şirketlere göre daha avantajlı şekilde ürünlerini paylaşabilecektir. Üreticilerimizin kazancında önemli bir artış sağlayacak bu düzenlemenin hayırlı olmasını diliyorum. 

ARTI SİİRT

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN