Bu ankette bir tuhaflık var

Metropoll Araştırma'nın yaptığı 'En çok beğenilen tarihsel kişilik' anketinde MHP'lilerin ve Zafer Partililer'in 'Atatürk beğenisi' diye sunulan rakam şaşırttı

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Artı Siirt Haber - Haber Merkezi

Metropoll Araştırma yöneticisi Özer Sencar, yaptıkları araştırmanın sonuçlarını sosyal medya hesabından paylaştı.

"Halkın, kamuoyunda en çok tanınan üç tarihi lidere yönelik beğenisi" notuyla paylaşılan verilerde Mustafa Kemal Atatürk ilk sırada yer alırken, beğeninin partilere göre dağılımında sürpriz sonuçlar ortaya çıktı.

"Aşağıdakilerden hangisi tarihte en beğendiğiniz liderdir?" diye sorulan soruya katılımcıların yüzde 58,2'si "Mustafa Kemal Atatürk" cevabını verdi. Seçenekler arasında Atatürk, Fatih Sultan Mehmet ve Abdülhamit yer aldı.

Katılımcıların yüzde 58,2'si "Atatürk", yüzde 28,5'u "Fatih Sultan Mehmet" dedi. "Abdülhamit" diyenlerin oranı ise yüzde 8,2'de kaldı.

Parti bazında incelendiğinde ise AKP'lilerin yüzde 45'i "Atatürk" derken, MHP'lilerin yüzde 46'sı "Fatih Sultan Mehmet" cevabını verdi.

CHP'lilerin yüzde 82.3'ü ve HDP/Yeşil Sol Parti seçmeninin de yüzde 51.2'si "Mustafa Kemal Atatürk" dedi. MHP seçmenin "Atatürk beğenisi" yüzde 31,8'de kaldı.

Bu ankette bir tuhaflık var

ARTI SİİRT

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN