Bekar erkeklerin kalp yetmezliği riski daha fazla

Evli ve bekar erkekleri kıyaslayan bir sağlık analizinde ilginç bulgular ortaya çıktı. Yeni bir araştırmaya göre, evli erkeklerin kalp yetmezliğinden ölme ihtimali bekar erkeklere kıyasla daha az. Nedeni ise evli erkeklerin sağlık durumlarını takip edecek bir yakınlarının olması.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Artı Siirt Haber - Yahya Kara

Colorado Üniversitesindeki bir grup araştırmacının yürüttüğü yeni bir çalışmada,6 bin 800 ABD'li yetişkinden elde edilen veriler derlenerek kalp yetmezliği olanların hayatta kalma ihtimalleri medeni halleriyle karşılaştırıldı. Bekar erkeklerin kalp yetmezliğinden ölme ihtimalinin evli erkeklerden iki kat daha yüksek olduğu görüldü.

Peki, evli ve bekar erkekler arasında neden böyle bir fark oluşuyor? Araştırmacılara göre, evli erkeklerin ölme ihtimali sağlık durumlarını takip eden bir yakınları olduğu için daha düşük. Çünkü bekar erkeklerin genellikle sağlık durumlarını takip eden bir yakınlarının olmadığı düşünülüyor.

Bekarların daha yüksek ölüm riskine sahip grupta yer aldığı belirtilirken çalışmada ilginç bir detay daha ortaya çıktı; evlendikten sonra dul kalan, boşanan ya da ayrılan erkekler evliliğin koruyucu yönünden etkilenmeye devam etti.

KADINLAR ARASINDA FARK ÇIKMADI

Araştırmacılar, evli ve bekar kadınların da kalp yetmezliğinden ölme ihtimallerine baktı. Erkeklerin aksine kadınlarda böyle bir eğilim tespit edilmedi. Uzmanlara göre bu durumun nedeni, kadınların zaten sağlık durumlarına dikkat etmeleri.

Colorado Üniversitesinin yürüttüğü çalışmada ekip, doktorlara kalp yetmezliği olan hastaları tedavi ederken medeni durumlarını sormalarını önerdi. Çalışmanın lideri Dr. Katarina Leyba, bu konuda, “Yaşam boyu bekar kalmak, erkeklerde ölümün önemli bir habercisi fakat kadınlarda değil. Klinisyenler olarak, hastalarımızı sadece tıbbi risk faktörleri açısından değil, yaşam koşulları açısından da düşünmemiz gerekiyor. Bir kişinin ilişki durumu ve kalp yetmezliğinin klinik seyri arasında bir ilişki var." diyor.

(Independent)

ARTI SİİRT

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN