Atatürk'ün Siirt'e Gelişinin 106'ncı Yıl Dönümü Kutlandı!

Cumhuriyetin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün 16. Kolordu Komutanı iken, ilimize teşrifleri nedeniyle, '14 Eylül Siirt'in Şeref günü' düzenlenen törenle kutlandı.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Artı Siirt Haber - Akif Özalp

14 Eylül Siirt Şeref günü kutlama törenleri, Cumhuriyet Meydanı'ndaki ATATÜRK anıtında çelenk sunumuyla başlayıp, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından, Vali Osman Hacıbektaşoğlu tarafından Şeref defterini imzalamasıyla başladı.

Törende konuşan Şeref Defterini imzalayan Vali Osman Hacıbektaşoğlu, "Birçok medeniyete ev sahipliği yapmış, hoşgörü ve sevginin, barış ve kardeşlikle yoğrulduğu, içinde farklı kültürlerin bin yıldır huzur ve güven ikliminde bir arada yaşadığı kadim şehrimiz siirt'te teşriflerinizin 106'ncı yıl dönümünü büyük bir heyecan ve gururla kutluyoruz." dedi.

Vali Osman Hacıbektaşoğlu, konuşmasına şu şekilde devam etti:

"Cumhuriyetimizin kurucusu, büyük devlet adamı aziz atatürk;

Birçok medeniyete ev sahipliği yapmış, hoşgörü ve sevginin, barış ve kardeşlikle yoğrulduğu, içinde farklı kültürlerin bin yıldır huzur ve güven ikliminde bir arada yaşadığı kadim şehrimiz siirt'te teşriflerinizin 106'ncı yıl dönümünü büyük bir heyecan ve gururla kutluyoruz.
Yüreği vatan ve millet sevgisi ile dolu sıırt halkı, mustafa kemal paşa ve beraberindeki heyeti sevgi gösterileriyle karşılamış ve 'milli mücadele yolunda her türlü fedakârlığı yapmaya hazır olduklarını' ifade etmişlerdir.

Zat-ı alinizin önderliğinde kahraman milletimizin istiklal mücadelesi zaferle sonuçlanmış, yeni türkiye cumhuriyeti devleti kurularak bu zafer taçlandırılmıştır.

Bugün bizlere ve gelecek nesillere düşen görev, canları pahasına bu mukaddes toprakları bizlere vatan kılan ecdadımızın emaneti olarak, ülkemizi ve şehrimizi daha kalkınmış, daha çağdaş ve daha mutlu yarınlara ulaştırmaktır.

Bu duygu ve düşüncelerle, başta cumhuriyetimizin kurucusu gazi mustafa kemal atatürk'ü onun silah arkadaşlarını, istiklal savaşımızın tümKahramanlarını ve bu toprakları bize vatan kılan, tüm aziz şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla yad ediyorum."

Kutlama törenlerine; Vali Osman Hacıbektaşoğlu, İl Jandarma Alay Komutanı Tuğgeneral Emrullah Büyük, İl Emniyet Müdürü Hakan Yıldırımoğlu, Siirt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nihat Şındak, Vali Yardımcıları Fatih Kurt, Mehmet Sert, kamu kurum müdürleri, askeri erkân,  Siyasi Parti temsilcileri, sivil toplum kuruluş temsilcileri, basın mensupları ve vatandaşlar katıldı.

Tören yapılan konuşmaların ardından sona erdi.

 

 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN