Asgari ücret yılbaşında ne kadar olacak: Masada üç formül var

Ocak ayında yapılacak asgari ücret zammı için farklı senaryolar konuşulurken zam sonrası yeni maaşın 6 bin 600 lira ila 7 bin 500 lira arasında olacağı iddia edildi.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Artı Siirt Haber - Vedat Aydın

Halihazırda 5 bin 500 liralık asgari ücret için ocak ayı zammı şimdiden gündem olmaya başladı.

İşçiler için belirlenen asgari ücret ise her yıl Aralık ayında belirleniyor ve Ocak ayından itibaren de uygulanıyor. Ancak 2022 yılında bir değişiklik yapılarak asgari ücret Temmuz ayında ilave bir artış ile yükseltildi. Böylece 4.253 lira olan net asgari ücret Temmuz ayında yüzde 30 artışla 5.500 liraya çıkartıldı.

Her gün gelen zamlar karşısında günden güne eriyen maaş zammına ilişkin üç yeni iddia gündeme gelirken, bu üç miktar da yüksek olasılıkla daha ocak ayında açlık sınırının altında kalacak.

Sabah’tan Faruk Erdem’in haberine göre, 10 yıllık rakamlar incelendiğinde hemen hemen her yıl asgari ücret artışının resmi enflasyonun 3 ila 5 puan üzerinde yapıldığı görülüyor. Son tabloda ise üç ayrı formül masaya geliyor.

Habere göre bu formüller şöyle:

"Formül 1: Bu yılda yine enflasyonun üzerinde bir artış olması bekleniyor. Buna göre eğer yıllık enflasyon baz alınırsa Orta Vadeli Programa göre yüzde 65 hedefine göre yeni asgari ücret, yıllık olarak 4.253 liradan bakıldığında 7 bin 17 liraya ulaşacak.

Formül 2: Yine Temmuz'daki rakam dikkate alınır ancak bu kez 6 aylık enflasyon baz alınırsa yani temmuz artışı olan yüzde 30'un üzerine yıllık enflasyon tamamlanırsa bu kez rakam 7 bin 425 lirayı görecek.

Formül 3: Ancak yüzde 65 hedefi üzerinden 6 aylık enflasyon kadar artış yapılması düşünülürse bu kez rakam 6 bin 600 lira civarında olabilecek.

Ancak burada geçmiş yıllarda olduğu gibi yıllık enflasyonun baz alınması ve hatta bunun üzerinde bir artış yapılması daha kuvvetli bir ihtimal olarak görülüyor. Bu durumda net asgari ücret 7.500 liranın üzerine çıkabilecek.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN