5. Siirt Uluslararası Kısa Film Festivali Ekibinden Artı Siirt'e Ziyaret

5. Siirt Uluslararası Kısa Film Festivali direktörü ve festival danışmanı Artı Siirt Haber Ajansı'nı ziyaret etti.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Artı Siirt Haber - Yahya Kara

Anadolu Kültür ve Sanat Meclisi Derneği Başkanı ve yapımcı Baran Mayda ve festival danışmanı Mahir Özhan, Artı Siirt Haber Ajansı Genel Yayın Yönetmeni Ali Tepe ile Haber Müdürü Akif Özalp'i ziyaret etti.

5. Siirt Uluslararası Kısa Film Festivali'nin dolu dolu geçtiğini belirten Mayda, Siirt'in adını kültür ve sanatla anmanın mutluluk verici olduğunu söyledi. 

Bu yıl 10 ülkeden 182 film başvurusunun yapıldığı festivalde, finale kalan 30 film "Jüri Özel Ödülü" ve "İbrahim Hakkı Özel Ödülü" için de yarışacağını belirten Mayda, "

Başkanlığını yapımcı Mehmet Canpolat'ın üstlendiği jüride yönetmen Faysal Soysal, Dicle Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölüm Başkanı Doç. Dr. Zuhal Akmeşe Demir, yönetmen Mehmet Güneri ve Türk Medya Kanal Koordinatörü Filiz Zengin yer alıyor.

Başvuruların 30 Ekim'de tamamlandığı 5. Siirt Uluslararası Kısa Film Festivali'nde birinciye 10 bin, ikinciye 5 bin, üçüncüye ise 3 bin 500 lira ödül takdim edilecek.

Festivalde "Tevfik İleri Belgeseli" izleyiciyle buluşacak.

Festivaldeki söyleşide yer alacak isimler arasında oyuncu Boğaç Aksoy, Nazlı Tosunoğlu, Mahmut Cevher, Melih Özkaya ve Burak Sarımola yer alıyor. Festivalde ayrıca 17 Kasım'da "Ustaların Buluşması" programına yönetmen Nazif Tunç ile Ahmet Edebali konuk olacak." dedi.

Mayda, şöyle devam etti:

"Festivalin üçüncü gününde çekimleri yakın zamanda biten "Tevfik İleri Belgeseli" izleyiciyle buluşacak. Belgeselde Bayındırlık ve Milli Eğitim Bakanlığı yapan, 60 darbesinde Kayseri Cezaevi'ne konulan ve kötü cezaevi koşulları içinde hayatını kaybeden Tevfik İleri'nin hayatı anlatılıyor.

"5. Siirt Uluslararası Kısa Film Festivali" ödül töreni ve kapanış programı, 18 Kasım'da Kızlar Tepesi Amfi Tiyatro'da gerçekleştirilecek.

Siirt Valiliğinin himayesinde Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü, Siirt Belediyesi ve Siirt Üniversitesinin desteklediği festivalin onursal başkanlığını Prof. Dr. Yasin Aktay, festival direktörlüğünü ise akademisyen ve yönetmen Ahmet Bikiç yapıyor.

Festivalle ilgili tüm gelişmelere "www.siirtkisafilmfestivali.com" adresinden erişilebilir."

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN