4'ü polis, 15 gözaltı: Suça karışanların parmak izini silmişler

İstanbul'da göçmen kaçakçılığı yapanlara yönelik operasyonda dördü polis, üçü nüfus ve vergi müdürlüğü çalışanı olmak üzere 15 kişi gözaltına alındı. Zanlıların, suça karışanların parmak izini de sildiği öne sürüldü.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Artı Siirt Haber - Haber Merkezi

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Göçmen Kaçakçılığıyla Mücadele ve Hudut Kapıları Şube Müdürlüğü ekipleri, 13 Ekim'de göçmen kaçakçılığı yapanlara yönelik operasyon düzenledi. Operasyonda şebeke lideri olduğu belirlenen Hasan Gülerçoban da gözaltına alındı.

Gülerçoban'ın telefonunu inceleyen polis, şebekeyle bağlantılı 10 şüpheli daha tespit etti. Bu kişiler 7 Kasım'da düzenlenen operasyonla gözaltına aldı. Şüphelilerin dijital incelemesinden belirlenen beş kişi daha tespit edilerek gözaltına alındı. Gözaltına alınan 15 kişiden 3'ünün aktif görevde polis memuru, birinin ise emekli polis olduğu, 2'sinin nüfus idaresinde çalıştığı birinin ise vergi memuru olduğu öğrenildi.

PARMAK İZİ KAYITLARI SİLİNDİ İDDİASI

İddiaya göre, göçmen kaçakçılığı yapan ve gözaltına alınan memurlar, alınan tahdit ve pasaport bilgileri ile İl Göç İdaresi Müdürlüğü üzerinden usulsüz işlemler yaptı. Böylece kaçak olarak gelenlerin ikamet izni almasını sağladı. Bu işlem yapılırken, suça karışan bazı yabancıların parmak izi kayıtları silindi.

Yine şüphelilerin vize ihlali yapan yabancılara tahdit koyulmasının engellediği, böylelikle Türkiye'ye girişlerinde herhangi bir yasakla karşılaşmamalarını sağladıkları da anlaşıldı. Bazı yabancıların hakkında giriş yasağı bulunmasına rağmen ülkeye girişinin sağlandığı da tespit edildi. Şüphelilerin ikamet izni almak isteyen yabancıları üçüncü kişilerin adreslerinde oturuyor gibi gösterdikleri de belirlendi. Ev sahibinin haberi olmadan dairesinde gösterilen yabancılara usulsüz ikamet izni alındığı ve tüm bu işlemleri maddi menfaat karşılığı yapıldığı belirlendi.

BOŞ EVLER NÜFUS'TAN BELİRLENDİ

İddiaya göre şebeke boş evleri belirlemek için İl Nüfus Müdürlüğü personeli S.B.'den bilgi aldı. Bu adresler moto kurye F.Ö. tarafından kontrol edildi. Uygun olan adresler, sahte belgeler üzerinden yabancıların kaldığı konutlar olarak gösterildi.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN