2023'te en çok bunları konuştuk!

İnsansız haber analiz ve raporlama sistemi Habermetre, 2023 yılında en çok haberi yapılan konuları açıkladı. Listenin zirvesinde 6 Şubat'ta meydana gelen Kahramanmaraş depremleri, 2. sırasında ise 14 Mayıs seçimleri bulunuyor. İsrail-Hamas savaşı, CHP'deki genel başkan değişikliği ve 6'lı Masa'daki kriz de listede yer aldı.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Artı Siirt Haber - Yahya Kara

Türkiye'nin en büyük dijital haber bankası Habermetre 2023 yılında en çok haberi yapılan konuları listeledi. Listenin zirvesinde 6 Şubat 2023 tarihinde Kahramanmaraş'ta meydana gelen ve 11 ilde yıkıma neden olan depremler yer alıyor. Depremle ilgili bu sene 2 milyon 605 bin haber yapıldı.

İKİNCİ VE ÜÇÜNCÜ SIRADA SEÇİMLER VAR

Listenin zirvesinde 50 binden fazla canımızı kaybettiğimiz Kahramanmaraş depremleri bulunurken; ikinci ve üçüncü sırada ise 14 Mayıs ile 28 Mayıs Genel Seçimleri yer aldı. Seçimlerden AK Parti birinci sırada çıktı, Recep Tayyip Erdoğan ise yeniden cumhurbaşkanı seçildi. 14 Mayıs seçimleriyle ilgili 1 milyon 24 binden fazla haber yapılırken, 28 Mayıs seçimleriyle ilgili ise 614 bin 750 haber yapıldı.

İSRAİL-HAMAS SAVAŞI DA LİSTEDE

7 Ekim'den bu yana Gazze'de katliam yapan İsrail ile topraklarını savunan Hamas arasındaki savaş ise listenin 4. sırasında yer aldı. Şu ana kadar 20 binden fazla Filistinli hayatını kaybederken savaş, 498 bin habere konu oldu. 20 Şubat'ta Hatay'ın Defne ilçesinde meydana gelen 6.4'lük deprem ise listede 5. sırada yer aldı.

2023'te en çok bunları konuştuk!

CHP'DEKİ GENEL BAŞKAN DEĞİŞİMİ DAMGA VURDU

Seçim yenilgisinin ardından istifa çağrılarının yapıldığı Kemal Kılıçdaroğlu'nun kurultayda Özgür Özel'e yenilerek genel başkanlığı kaybetmesi ise yılın en çok konuşulan 6. konusu oldu. Konuyla ilgili 45 bin 81 haber yapılmış. Listenin 7. sırasında Fas'ta 8 Eylül'de meydana gelen 7 büyüklüğündeki deprem yer aldı. Depremde yaklaşık 3 bin kişi can verirken konuyla ilgili 21 bin 744 haber yapıldı.

Habermetre'nin verilerine göre; Nijer'deki askeri darbe 11 bin 837 haberle 8. sırada, Rusya'da Devlet Başkanı Putin'e başkaldıran Wagner'in isyanı ise 8 bin 988 haberle 9. sırada, cumhurbaşkanı adayı konusunda anlaşmazlığın yaşandığı 6'lı Masa krizi ise 10. sırada bulunuyor.

 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN