10 soruda zamlı işsizlik maaşı! İlk 30 güne dikkat

1 Temmuz itibarıyla asgari ücrete yapılan yüzde 34'lük zamla, işsizlik maaşının en düşük ve en yüksek tutarları da yükseldi. İşte 10 aya kadar ödenen yeni işsizlik maaşıyla ilgili her şey...

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Artı Siirt Haber - Haber Merkezi

BAŞVURU İÇİN İLK 30 GÜNE DİKKAT!

1-BAŞVURU NEREDEN VE NE ZAMAN YAPILIR?

İşsizlik maaşı için işten çıkış belgesi verildikten sonra ‘30 gün içinde’ İşkur’a başvurmak şart. 30 gün sonra da başvuru yapılabilir ama gecikilen süre için işsizlik maaşı ödenmez! Başvurular, iskur.gov.tr, e-Devlet veya İşkur’a direkt giderek yapılabilir.

2-SİGORTA PRİM ŞARTI VAR MI?

Evet. Kendi istek ve kusuru olmaksızın işini kaybetmiş, mson 3 yılda adına en az 600 gün işsizlik sigorta primi ödenmiş, işten ayrılmadan önceki son 120 gün hizmet akdine tabi çalışmış olanlar işsizlik maaşı alabiliyor.

3-ÖDEME KAÇ AY YAPILIYOR?

Adına en az 600 gün prim ödenen kişi 6 ay, 900 gün prim ödenen 8 ay, 1080 gün prim ödenen ise 10 ay işsizlik maaşı alıyor.

10 soruda zamlı işsizlik maaşı! İlk 30 güne dikkat

4-MAAŞ ALANA SAĞLIK YARDIMI VAR MI?

Evet. Genel Sağlık Sigortası (GSS) primlerini devlet karşılıyor. Bedava sağlıktan eş ve çocuklar da yararlanabiliyor.

BRÜT TUTARIN EN AZ YÜZDE 40’I YATIYOR

5-ÖDENECEK MAAŞ NASIL HESAPLANIYOR?

İşsizlik maaşı hesaplanırken son dört aylık brüt maaş dikkate alınıyor. Maaş, ortalama brüt kazancın yüzde 40’ı oluyor. Bu şekilde hesaplanan işsizlik ödeneği miktarı, aylık asgari ücretin brüt tutarının yüzde 80’ini geçmiyor. Asgari ücretin net tutarı son zamla 11 bin 402 lira olurken, brütü 13 bin 414 liraya çıkmıştı. Buna göre; 1 Temmuz-31 Aralık 2023 itibarıyla bu brüt asgari ücrete göre alınabilecek en düşük işsizlik maaşı 3 bin 972 liradan 5 bin 365 liraya çıktı.

Asgari ücretten daha fazla kazananlar için hesap da asgari ücretin brüt tutarına göre yapılıyor. İşsizlik ödeneğinin tavan tutarı da aylık asgari ücretin brüt tutarının yüzde 80’ini geçemiyor. 1 Temmuz öncesi çalışan 25 bin lira da kazansa en çok 8 bin 6 lira işsizlik parası alabiliyordu. Şimdi brüt asgari ücret yüzde 34 zamlandığından en yüksek aylık rakam 10 bin 730 lira olacak. Böylece 10 ayda ödenecek tutar 100 bin lirayı aşıyor.

6-KESİNTİ VAR MI?

İşsizlik maaşı, Damga Vergisi hariç herhangi bir vergi ve kesintiye tabi değil. Nafaka borçları dışında haciz ve başkasına devrolamıyor.

7-NE ZAMAN YATAR?

Başvuru, izleyen ayın sonuna kadar sonuçlandırılıyor. İşsizlik maaşı, kimlik kartıyla herhangi bir PTT şubesine başvurarak her ayın 5’inde çekilebiliyor. Maaş 6 ay içinde çekilmeli. Aksi durumda maaş İşkur’a geri gidiyor.

10 soruda zamlı işsizlik maaşı! İlk 30 güne dikkat

BU DURUMLARDA KESİLİR 

 8-MAAŞ HANGİ HALLERDE İPTAL EDİLİR?

İşkur’un teklif ettiği işi haklı bir nedene dayanmaksızın reddedenlerin, işsizlik ödeneği aldığı dönemde kayıt dışı olarak çalıştığı tespit edilenlerin, İşsizlik maaşı sırasında, ‘emeklilik’ gerekçesiyle yaşlılık aylığı almaya başlayanların, İşkur tarafından önerilen meslek geliştirme eğitimini reddedenlerin ödenekleri kesiliyor.

9-ÖDENEK ALINIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

İşsizlik ödeneği alınan süre içinde; ikamet adresinin değişmesi, yaşlılık aylığı alınması, sağlık kuruluşunca istirahatli kılınması, silah altına alınılması, yurtdışına çıkılması, bir işte çalışmaya başlanması veya mahkeme kararıyla işe iade edilmesi hallerinde durum 15 gün içinde İşkur’a bildirilmeli.

10-YENİDEN BAŞLATMAK MÜMKÜN MÜ?

İşsizlik maaşı alırken, maaştan yararlanma süresini doldurmadan tekrar işe girilmesi ve işsizlik ödeneğinden yararlanmak için gerekli olan şartları yerine getiremeden yeniden işsiz kalınması halinde daha önceden hak edilen işsizlik ödeneği süresi dolduruluncaya kadar ödenekten yararlanmak mümkün oluyor. Kalan hak sahipliğinin devamında İşkur’a başvurulan tarihten itibaren ödemeler gerçekleştiriliyor.

       

ARTI SİİRT

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN