Zengin Olmayanlara 'Müjde': 'Aşırı Para' Kanser Yapıyor

Yapılan araştırmalar, zengin insanların, durumu iyi olmayanlara göre, genetik olarak daha fazla kanser riskine sahip olduğunu ortaya çıkardı.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Artı Siirt Haber - Haber Merkezi

Yeni bir araştırma, zengin insanların düşük gelirlilere göre daha fazla genetik kanser riskine sahip olduğunu ortaya çıkardı.

Finlandiya'daki Helsinki Üniversitesi'nde yürütülen bir çalışma, sosyo-ekonomik durum ve hastalıklar arasındaki ilişkiyi inceledi.

Bulgular, maddi durumu iyi olan kişilerin aynı zamanda meme, prostat ve diğer kanser türleri için yüksek genetik risk altında olduğunu ileri sürdü.

Öte yandan, uzmanlar dar gelirli olanların genetik olarak diyabet, depresyon, alkolizm ve akciğer kanserine daha duyarlı olduğunu açıkladı.

Üniversitenin Finlandiya Moleküler Tıp Enstitüsü'nden (FIMM) çalışma lideri Dr. Fiona Hagenbeek, ilk sonuçların, bazı hastalıkların tarama protokollerine genetiğe dayalı hastalık riskini ölçmek için kullanılan poligenik risk puanlarının eklenmesine yol açabileceğini söyledi.

Dr. Hagenbeek, "Poligenik skorların hastalık riski üzerinde etkisi olduğunun anlaşılması, daha fazla katmanlı tarama protokollerine olanak sağlayabilir. Örneğin, gelecekte meme kanseri tarama protokolleri, yüksek genetik riske sahip ve yüksek eğitimli kadınların, düşük genetik riske sahip veya daha az eğitimli kadınlara göre daha erken veya daha sık tarama alacakları şekilde uyarlanabilir." diye konuştu.

GELİRİ DÜŞÜK ÜLKELERDE DE YAPILMALI

Araştırmayı yürütmek için Dr. Hagenbeek'in ekibi, yaşları 35 ile 80 arasında değişen yaklaşık 280.000 Finlinin genomik, sosyo-ekonomik durum ve sağlık verilerini topladı.

Önceki çalışmaların, araştırmacıların bu kez bulduklarına benzer şekilde, riskte bazı farklılıkların varlığını gösterdiği bildirildi.

Ancak bu çalışma, yüksek gelirli ülkelerde yaygın olan 19 hastalık arasındaki bağlantıyı araştıran ilk çalışma olarak öne sürüldü.

Dr. Hagenbeek, "Klinik risk tahmin modellerinin çoğu, biyolojik cinsiyet ve yaş gibi temel demografik bilgileri içerir; hastalık görülme sıklığının erkekler ve kadınlar arasında farklılık gösterdiğini ve yaşa bağlı olduğunu kabul eder," dedi.

"Genetik bilginin sağlık hizmetlerine dahil edilmesinde bu tür bir bağlamın da önemli olduğunu kabul etmek önemli bir ilk adımdır. Fakat artık hastalık riskinin genetik tahmininin aynı zamanda bireyin sosyo-ekonomik geçmişine de bağlı olduğunu gösterebiliriz.

"Yani genetik bilgimiz yaşamımız boyunca değişmezken, genetiğin hastalık riski üzerindeki etkisi yaşlandıkça veya koşullarımız değiştikçe değişiyor" dedi.

Araştırmacılar, belirli meslekler ile hastalık riski arasındaki bağlantıları tam olarak anlamak için daha fazla çalışma yapılabileceğine dikkat çekti. Çalışmaların düşük gelirli ülkelerde de yapılması gerektiğini de belirttiler.

Çalışmanın bulgularının Almanya'nın Berlin kentinde düzenlenecek olan Avrupa İnsan Genetiği Derneği'nin yıllık konferansında sunulacağı bilgisi paylaşıldı. 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN