YSK CHP'nin başvurusunu kabul etti: Yurtdışında oy verme süresi uzatıldı!

Son dakika... CHP, cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turunda ABD, Kanada, Avustralya, İrlanda ve İngiltere'de oy vermek için ayrılan sürenin 4 günden 2 güne düşürülmesine itiraz etti. YSK önünde açıklamalarda bulunan CHP'li Muharrem Erkek, 'En doğru kararın verileceğine inanıyoruz. Maç devam ederken kural değiştirilmez' dedi. Son olarak CHP'nin itirazı üzerine oy verme süresi uzatıldı.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Artı Siirt Haber - Haber Merkezi

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP),cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu'na yüksek oy çıkan ülkelerde oy verme günlerinin kısaltılması ile ilgili Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) itiraz etti.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, YSK önünde açıklama yaptı.

"MAÇ DEVAM EDERKEN KURAL DEĞİŞTİRİLMEZ"

YSK'ye başvuru yaptıklarını belirten Erkek, "Kurulumuz biraz sonra toplantısında gündemine alıp, kararını verecek. Maç devam ediyor, bitmedi. Maç devam ederken kural değiştirilmez" ifadelerini kullandı.

Muharrem Erkek, şöyle devam etti: 

"Daha önce YSK'nın 16 Mart tarihinde aldığı karar uyarınca ikinci tura kalması halinde yurtdışındaki oy kullanma tarihleri belirlenmişti. 20-24 Mayıs olarak belirlendi. Dün akşam alınan bir kararla iki güne indiriliyor. Kimi ülkelerde farklı uygulamalar... Burada esas olan seçmenin oy kullanmasını sağlamaktır. Daraltmak değil, genişletmek gerekir."

"İLK TURUN KAZANANI YOK"

"Bunun için başvuru yaptık. Biz en doğru kararın verileceğine inanıyoruz" diyen Erkek, "Çünkü yurtdışı seçmenler de tüm planlarını bu kararlara göre yapıyorlar. Seçimin ikinci tura kalmasına göre seçmenler planlamalarını yaptılar. Maç devam ediyor, maç bitmedi. İlk maçın kazananı da yok... Önemli olan milli iradenin tecelli etmesidir" ifadelerini kullandı.

İTİRAZ KABUL EDİLDİ: BAŞVURU SÜRESİ UZATILDI

Son olarak, CHP'nin YSK'ye itirazı kabul edildi. Buna göre yurtdışında oy verme süresi uzatıldı.

Twitter'dan bir paylaşım yapan Erkek, "CHP olarak YSK’ya yaptığımız başvurumuz kabul edildi. ABD, Kanada, Avustralya, İrlanda ve İngiltere'de 20-24 Mayıs günlerinde seçmenler oylarını kullanabilecekler" dedi.

NE OLMUŞTU?

CHP’nin ABD Temsilcisi Yurter Özcan, ABD ve Kanada'da ikinci tur için oy kullanma süresinin kısaltılması kararına itiraz edileceğini duyurmuştu.

Özcan, Twitter paylaşımında “Sayın Genel Başkanımız'a çok yüksek oy çıkan ABD, Kanada, İngiltere gibi ülkelerde oy verme günlerinin kısaltılması ile ilgili YSK'ya bugün itiraz edeceğiz. Bilginize” ifadelerini kullanmıştı.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN